Žyma:UAB ,,Sartų žirgynas"

Iš „Graži tu mano“.

Peršokti į: navigaciją, paiešką

UAB ,,Sartų žirgynas"


1967 m., siekiant išsaugoti ir puoselėti gražias Dusetų krašto tradicijas, Sartų ežero pakrantėje, Didžiadvario kaime, buvusioje dvaro teritorijoje, buvo įkurtas Dusetų valstybinis žirgynas. Jo įkūrimo tikslas – auginti ristūnus žirgus lenktynėms ant Sartų ežero bei jas organizuoti. Ristūnų žirgų veislinė banda tuomet buvo sukomplektuota atvežtais iš Chrenovo žirgyno Orlovų veislės žirgais, vėliau iš kitų Rusijos žirgynų įsivežta ir rusų ristūnų. Kuriant „Sartų žirgyną“ buvo pastatytos arklidės, padarytas hipodromo takas, maciono aikštelės.

Nuo 1977 m. žirgyne pradėti auginti stambieji žemaitukai.

1992 m. iš buvusio Dusetų valstybinio žirgyno atskyrus arklininkystės padalinį, buvo įkurtas Sartų valstybinis žirgynas, vėliau reorganizuotas į UAB „Sartų žirgyną“. Jame nuo 2002 m. pradėti veisti ir auginti Lietuvos sunkiųjų veislės arkliai. Siekiant pagerinti rusų ristūnų veislės žirgų pasiekiamus rezultatus, žirgynas pradėjo juos kergti su Amerikos ristūnų veislės eržilai.

Per daugiau nei tris dešimtis šio žirgyno veiklos metų, realizuota per 700 veislinių žirgų Lietuvos ir užsienio pirkėjams. Nuo jo įkūrimo pradžios respublikinėse lenktynėse iškovota per 140 prizų – tai buvusių trenerių ir dabartinių vadeliotojų nuopelnas

"Sartų žirgyne" galėsite pamatyti dviejų lietuviškų veislių arklius. Vieni jų - Lietuvos sunkieji, kurie pradėti kurti XIX a. pabaigoje, o į kilmės knygas įrašyti nuo 1948 m. (kaip Ardėnų veislė ir jos mišrūnai). Dabar šios arklių veislės būklė vertinama kaip pavojinga, nes yra nykstanti. Kiti – žemaitukai, viena seniausių arklių veislių Europoje, kuri yra žinoma nuo VI - VII a. Žemaitukai – mūsų šalies istorijos ir kultūros reliktas, Lietuvos arklininkystės genetinis fondas

Žirgyne pamatysite ir ristūnų veislės žirgus, kurie į Lietuvą įvežti XIX a. ir buvo naudojami vietiniams arkliams gerinti ir lenktyniavimui.


Nuorodos

Vardų sritys
Variantai
Veiksmai