Šilutės Sąjūdis: Juknaičiai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 3,6 / 5 (10 balsai)
Pasodine_azuoliukus.bmpPensininkė Stasė Skirmantienė, aktyvi Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio rėmimo grupės narė Juknaičiuose, prisimena kaip, prasidėjus Atgimimui, kaime buvo graibstomos „Sąjūdžio žinios“, sekamos naujienos iš Vilniaus ir kitų didžiųjų miestų. Visi kažko laukė, tikėjosi. Brendo permainos. Juknaičiuose taip pat buvo nuspręsta steigti LPS Šilutės skyriaus Juknaičių rėmimo grupę. 1989 metų sausio 21 dieną pilnoje Juknaičių kultūros namų salėje išrinkti 20 juknaitiškių, eilinių ūkio darbuotojų, specialistų, mokytojų. Tarp jų –tik viena moteris-Stasė Skirmantienė. Net pačiai buvo netikėta ir nuostabu, kad visi susirinkusieji taip ja pasitiki. Vėliau prasidėjo Sąjūdžio darbas. Sąjūdiečiai susirinkę aptardavo padėtį šalyje, rajone, kiekvienas gaudavo užduotį(„namų darbus“) skleisti Sąjūdžio idėjas ir tikslus darbo kolektyvuose. Ne visi žmonės geranoriškai priimdavo jų mintis. Vieni šaipėsi, kiti atvirai paklausdavo kokios turės naudos sau. Kadangi dirbo fermoje, tai su darbuotojais kalbėdavosi apie tai kokios norėtų Lietuvos, kokia mūsų Tėvynė turėtų būti ateityje, koks turėtų būti kaimas. Pradžioje diskutuodavo tik apie tai, kad reikia taikiai išeiti iš tuometės TSRS sudėties. Visai nebuvo minčių sugriauti Juknaičių eksperimentinį ūkį. Bet vėliau viskas įsisiūbavo kitaip. Gaila buvo išdalintų gyvulių, nudegintų fermų...

1989 metų vasario 16-osios proga sąjūdiečiai, kartu su prijaučiančiais juknaitiškiais pasodino vieną ąžuoliuką prie įėjimo į parką ir dar šešiolika pačiame parke prie mūsų ežeriuko. Nuleisti butelį su užrašu „Atgimstančiai Lietuvai-LPS Juknaičių grupė“ buvo patikėta vienintelei grupės moteriai Stasei Skirmantienei.

Aktyviai į Sąjūdžio renginius įsitraukė ir Stasės Skirmantienės sūnūs. Neišdildomus įspūdžius jiems paliko dalyvavimas Baltijos kelyje ir budėjimas prie Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos 1991 metų sausio mėnesį. Šiandien daug kas jau primiršta, bet peržiūrėjus nuotraukas įdomu prisiminti save ir bendražygius.