Anykščiuose pagerbti Laisvės kovotojai
Iš „Graži tu mano“.Susijusios žemėlapio žymos:
Laisvės paminklas Anykščiuose, 2002 m. (Nuotr. Jono Junevičiaus) Habil. dr. prof. Antanas Tyla apie Laisvės paminklą Anykščiuose<...> Paminklai statomi tik labai brangiems žmonėms ir iš atminties neišdylantiems reikšmingiems įvykiams, amžinoms vertybėms. Anykštėnai stato Laisvės paminklą. Šiai šventei buvo ilgai rengiamasi. Ilgai ne todėl, kad Anykštėnai nesuprastų laisvės vertės ir nelaisvės skausmo bei gėlos. Priešingai, Anykščių kraštas turi sukaupęs didžiulį laisvės siekio paveldą, jaučia jam pagarbą ir saugo atminimą. Jeigu ir buvo diskusijų, tai jos klimpo ties laisvės ir nelaisvės suvokimu ir vertinimu. Kad tai buvo žmogiškai ir pilietiškai suprasta, parodė Anykščių rajono savivaldybės Tarybos palankus sprendimas statyti paminklą šioje vietoje.
Visus juos vienija amžinas siekis būti laisvais. Šį lietuvių tautos siekį Skulptorius pavaizdavo ir kaip iš pelenų atgimstantį Feniksą, ir kaip niekad sparnų nesuglaudžiantį Laisvės ir Didybės angelą. Pasak A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialinio muziejaus išleistos knygos “Laisvės kovos Anykščių krašte 1944–1954 m.”, čia kovėsi 1410 partizanų, apie pusę iš jų žuvo kovose su sovietiniais okupantais ar konclageriuose. Paminklas pastatytas greta tos vietos, kur sovietinės okupacijos metais buvo išniekinami nukautųjų partizanų kūnai. Jiems Laisvė buvo ne paminklas, o kasdienis pavojingas kovos gyvenimas, gyvenimas tarp laisvės ir žūties. Mums dabar daug lengviau - tereikia įvertinti Laisvę ir Ją pagerbiant sutapatinti su Ja save.
Pasiaukojimas kitam visada buvo taurumo ženklas. Tegul šis Laisvės paminklas skleidžia taurumą dabarties ir ateitis kartoms. Amžina šlovė Laisvės kovotojams. Naudodamasis proga noriu padėkoti visiems Pasaulio anykštėnų bendrijos nariams, prisidėjusiems prie paminklo statybos, ypač Pasaulio lietuvių vyskupui anykštėnui Pauliui Baltakiui, Baltimorėje gyvenančiam ir specialiai į šią šventę atvykusiam Kęstučiui Laskauskui ir kt. Simboliškai visi aukotojai yra garbūs šios šventės dalyviai.
Habil. dr. prof. Antanas Tyla [[1]] , Vilnius
Laisvės paminklas Anykščiuose, 2010 m. ( Nuotr. Violetos Matelienės )
Bibliografijos nuorodų sąrašasAYKŠČIUOSE PAGERBTI LAISVĖS KOVOTOJAI [interaktyvus], [žiūrėta 2010 m. gegužės 7 d.]. Prieiga per internetą: http://www.voruta.lt/archyvas/89/829 |