Baltijos kelias ir Šilai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

1989 m. kulminacija Pabaltijo valstybėse buvo Baltijos kelias. Rugpjūčio 17 d. Sąjūdis paskelbė, kad Pabaltijo respublikose, minint Molotovo – Ribentropo suokalbio 50-etį, organizuojama Baltijos kelio akcija, kurios metu susikibę rankomis žmonės sudarys gyvą grandinę nuo Gedimino pilies Vilniuje, nusitęsiančią pro Laisvės paminklą Rygoje iki Tompea pilies bokšto Taline.

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,7 / 5 (392 balsai)


Nuo tų metų ši data – išsipildžiusios vilties akcija – kasmet paminima ir Šilų miestelyje.


Baltijos kelias ėjo pro Šilus: tuo metu pradėtoje tiesti automagistralėje Vilnius – Panevėžys. Šilų gyventojai, kaip ir daugybė kitų žmonių, stovėjo gyvoje grandinėje susikibę rankomis, aukštai iškėlę Trispalvę (nuotraukos su tų dienų akimirkomis publikuojamos spaudoje, yra ir mokykliniuose vadovėliuose). Ši diena ir vieta tapo istorine ne tik Šilams – mūsų Žemėje, prie šimtamečio ąžuolo, Lietuvos Tautinio olimpinio komiteto Kauno grupė 1989 m. pastatė koplytstulpį Lietuvos sportininkams – stalininio genocido aukoms atminti. Šio koplytstulpio pastatymo iniciatorius – Lietuvos Sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas. Dabar kasmet, minint Baltijos kelio įvykius, prie Ąžuolo ir koplytstulpio atvyksta sporto veteranai ir Sporto muziejaus atstovai, susirenka Šilų mokyklos mokiniai, čia sustoja ir būna pasveikinti Baltijos kelio bėgikai (ilgus metus prie bėgikų prisijungdavo ir bėgdavo Šilų mokiniai), kuriuos suburia Romas Bernotas. Toks skirtingų kartų susitikimas svarbus visiems – jaunajai kartai – tai nepakartojama „gyva“ istorijos pamoka, galimybė išgirsti garbių žmonių prisiminimus apie tuos istorinius įvykius, pilietiškumo mokytis ne iš vadovėlių. Vyresniajai kartai – tai galimybė dar kartą susitikti, išsakyti savo džiaugsmus ir vilties, pabūti kartu šventoje ir brangioje vietoje, pabendrauti su jaunimu. Tai, kad ši vieta (105 magistralės kilometras) svarbi ir brangi rodo ir tai, kad čia, prie Baltijos kelio Ąžuolo auga jaunas ąžuolynas, kuriame savo ąžuoliukus yra pasodinę ir juos prižiūri ne tik Šilų žmonės, bet ir tokie garbūs Lietuvos žmonės kaip R.Ozolas, P.Majauskas, R.Bernotas, garsūs sporto veteranai B.Kalėdienė, A.Varanauskas, A.Baltušnikas, P.Sventickas ir kt. ypač iškilmingai ir gražiai paminimi jubiliejiniai Baltijos kelio metai: atvažiuoja daug svečių, Šilų bažnyčioje aukojamos šv. Mišios, vėliavomis pasipuošusi eisena iš miestelio eina prie koplytstulpio, pasirodo saviveiklininkai, uždegamas laužas.


Tegul augs ir oš Baltijos kelio ąžuolynas primindamas visiems pravažiuojantiems pro Šilus, kaip svarbu yra saugoti savo tautos kelią į laisvę, į nepriklausomybę, saugoti Tėvynę ir savo žemę.


Akimirkos iš Baltijos kelio bėgimo


Šaltiniai:

1. V.Jonynienė. Pasaulis ir aš. 2 kl. 2 d. Leidykla „Šviesa“, 2005 m.

2. Laikraštis "Kauno diena", 2006 m. rugpjūčio 23 d.

3. Laikraštis "Kauno diena", 1999 m. rugpjūčio 23 d.

4. Laikraštis "Laikinoji sostinė", 2008 m. vasario 22 d.


Parengė:

Rita Danilevičiūtė, Vitalija Žvirblienė, Rasuolė Rutkauskienė