Dainava
Iš „Graži tu mano“.Susijusios žemėlapio žymos:
Paparčių seniūnijoj, Prie upės Žiežmaros, Prie miško prisiglaudęs Mūs kaimas – Dainava. L. Bulaukienė
Dainavos kaimas randasi 17 km į rytus nuo Kaišiadorių ir 4 km į pietus nuo Paparčių. Iš rytų ir pietų mūsų kaimą juosia mišrus miškas. Vinguriuodama tarp kalnų, apaugusi įvairiais krūmais į Nerį savo vandenis plukdo upelė Žiežmara. O kiek dar įvairių upeliūkščių įteka į ją. Kviečiam, atvykti į Dainavą. Pervažiuok per nedidelę mūsų gyvenvietę link Kaugonių miško. Pakilęs į Krosių kalną sustok. Atsigręžk, apsidairyk! Pamatysi mūsų kaimo panoramą. Ypač gražu pavasarį, kai gyvenvietė skendi pažydusių sodų nuometuose, kai orą virpina paukščių giesmės, kai savo klarnetus pučia varlės.
Liūdna, bet gyvenimas nestovi vietoje – bėga kaip Žiežmaros vanduo. Pažvelk į rytus, pamatysi didingas šimtametes liepas, epušes, egles ir vienintelę išsikerojusią pušį. Šie medžiai kaip ir senovėje saugoja buvusio Dainavos dvaro sodo ribas. Tik gaila, kad nedaug jų išliko. Susikūrus kolūkiams, prie kelio iš abiejų pusių apsodinto liepom, buvo pastatyta mechanizacijos dirbtuvės, kuro kolonėlė, trąšų sandėliai. Nuo įvairių teršalų epušės, liepos ėmė džiūti. Tik du maumedžiai atlaikė trąšų perteklių.
Vyresni kaimo žmonės geru žodžiu mini ponią M. Šumkauskienę ir jos ūkvedį Rakauską. Sako, jie padėdavo neturtingiems. 1925 metais buvo išparceliuotas poniai priklausęs 385 ha dvaras, o 1940 metais visai nacionalizavo žemę, o ponią su dukra Sofija (gim.1919) 1941 metais ištrėmė į Sibirą. Gaila, kad dvarvietės medžiai nekalba, šnarėdami ir ošdami visą istoriją nusineš užmarštin. Tik lakštingalos, kaip ir prieš šimtmetį suokia alyvų krūmuose, tarsi palydėdamos iš senojo tvenkinio nutekantį Žerstvos upeliūkštį į Žiežmaros prieglobstį. Einant palei Žiežmaros upelį į šiaurę link Paparčių teks perbrist ne vieną griovį ar upeliuką, užkopt ant aukštokų kalnelių. Ties Vareikonių kaimu prieisim Juozo Sokolinsko malūno pamatų griuvėsius.
Jeigu nuo buvusio malūno, mažu keliuku eitume į vakarus, prieitume pilkapį – vadinamą prancūzų kapais. Sakoma, kad Napoleono karo metu, Lietuvos žiemos šalčių neištverė prancūzų kariai. Sušalo. Tame kalnelyje jie buvo palaidoti.
Kaime savo paslaugas teikia biblioteka, yra susikūrusi aktyvi Dainavos krašto bendruomenė „Ateitija“,nuo 2005 metų gruodžio mėn. kaime veikia VŠĮ “Vilties tiltas”, kuris buria moteris ir mergaites bendravimui, bendrai maldai. Vilties tilto dėka bibliotekoje buvo organizuoti kompiuterinio raštingumo kursai, kurie sudomino seniūnijos gyventojus. Interneto dėka bendraujam su kitomis bendruomenėmis, su vaikais gyvenančiais užsienyje.
Atvyk ir nors valandėlei įsiliek į Dainavos kaimo gyvenimo harmoniją. |