Daugailių varpai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 3,2 / 5 (14 balsai)

Daugailių varpų rinkinys išskirtinai įdomus savo įvairumu: kiekvieno iš trijų varpų kilmė ir amžius yra skirtingi. Tarsi būtų istorijos vėjų atblokšti į medinę Daugailių bažnyčią, statytą 1883 m. Gal tam turėjo įtakos ir miestelio buvimas prie svarbaus pašto trakto. Daugailių varpai yra sukabinti atskiroje varpinėje, statytoje kartu su bažnyčia.

Didysis yra ketinis, lietas 1929 metais, jo skersmuo apačioje – 90 cm, vidinis skersmuo viršuje – 44 cm, bendras aukštis – 90 cm, aukštis liestine nuo pečių – 70 cm. Liežuvio ilgis yra 97 cm, jo bumbulo skersmuo 9 cm, gale – ąselė trosui, kad būtų galima paskambinti neįsiūbuojant varpo. Varpas tvirtinimui turi keturias ausis, kurių aukštis – 14,5 cm. Pakabinimo būdas yra klasikinis. Balkio ilgis – 119 cm, varpas prie jo priveržtas penkiais kaltiniais kobiniais. Varpas puoštas augalinio ir geometrinio ornamento 12 cm plo2io juosta. Įrašas ant liemens yra toks: DAUGAILIAI 1929 / ŠV. KAZIMIERAS / AUKOTOJAS JUOZAS SKURSKIS. Deja, nepažymėta, kurgi išlietas varpas. Jo ornamentika originali, kitur nematyta. Vis tiek galima spėti, kad tai A. Malcevo liejyklos Kaune gaminys.

Antrasis pagal didumą yra Maskvoje išlietas bronzinis varpas. Jo bendrasis aukštis – 42 cm, skersmuo – 40 cm, aukštis liestine nuo pečių – 32,5 cm. Liežuvio ilgis yra 41 cm, jo bumbulas yra neįprastos ritinio formos, 8 cm aukščio. 2 cm aukščio kirilicos raidėmis įrašyta: ЗАВОДА ФИНДЯНДСКОГО В МОСКВЕ... Deja, tolimesnė eilutė nubyrėjusi, įžiūrimi tik paskutiniai skaičiai – 39. Liemens apačioje – trys dekoratyvinės juostelės. Varpo forma yra būdingos rusiškos stilistikos, meistrų vadinamos “sarafanine”. Prie skersbalkio varpas pritvirtintas trimis kaltiniais kobiniais. Ši Maskvos liejykla garsėjo XIX a. Rusijoje kaip viena produktyviausių. Joje dirbo iki 80 meistrų , per metus būdavo sunaudojama 25 tūkstančiai pūdų bronzos. Gamyklai buvo patikėta išlieti varpus pagrindinėms Maskvos šventykloms: Uspenjos soborui (4 tūkst. pūdų varpas 1819 m.), Kristaus Išganytojo cerkvei (14 varpų, viso virš 40 tūkst. pūdų; 1877 – 1878 m.). Neabejotina, kad Daugailių varpas yra maskviškės Finliandskio gamyklos XIX a. pirmosios pusės dirbinys.

Tretysis varpas, pats mažiausias iš kabančių varpinėje, yra bronzinis ir lietas Rygoje. Varpo skersmuo yra 32 cm, bendras aukštis – 29 cm, liestine nuo pečių – 24 cm. Liežuvis 26cm ilgio, kaltinės geležies, kiek netaisyklingos formos. Jo bumbulas yra 4,5 cm skersmens. Varpą puošia ornamento juosta, o virš jos įrėmintoje eilutėje – tradicinis liejikų įrašas ME FECIT J. A. HETZEL RIGA 178... (lotyniškai: “Mane išliejo J. A. Hetzelis Rygoje 178...”). Paskutinysis metų skaičius yra nutrupėjęs ir neįskaitomas. Graižo plotis – 4 cm, nuo liemens jis atskirtas trimis juostelėmis. Nors varpas ir nedidelis, pakabinimui išlietos šešios ausys. Dviem kaltiniais kobiniais bei dviem papildomomis kilpomis jis pritvirtintas prie 62 cm ilgio pakabinimo balkelio. Varpas yra vieno geriausių Rygos XVIII a. liejikų Johano Augusto Hetzelio gaminys. Šis meistras darbavosi 1763 – 1802 m., taigi bemaž keturiasdešimt metų vadinamoje Pilies liejykloje; buvo paskutinysis jos liejikas.6 kilęs buvo iš Drezdeno. Iš viso dokumentuose minimos keturios J. A. Hetzelio pagamintos didelės patrankos ir dvidešimt varpų. Jam 1765 m. buvo patikėta išlieti varpą ir miesto rotušei. Dabar šis nedidelis (masė 150 kg), bet gražiai ornamentuotas varpas saugomas Rygos laivybos muziejuje,- tai vienintelis Latvijoje išlikęs J. A. Hetzelio dirbinys. Juolab reiktų vertinti Daugailių varpinėje esantį Rygos meistro gaminį, vertingą kaimyninės šalies technologijos istorijos paminklą. Tenka tik apgailestauti, kad mūsuose nesusiklostė tradicija varpus kaip svarbius kultūros paveldo objektus padaryti prieinamus smalsuoliams.

Šalltiniai

Klimka L. Daugailių varpai // Daugailių kraštas ir žmonės.- Utena: Indra, 2008.- P. 166 - 169.