Dubysa

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Dubysa ties Deivių km. (Kelmės raj.)

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,8 / 5 (133 balsai)
Dubysa – upė vidurio Lietuvoje, Žemaitijoje, Nemuno dešinysis intakas.Ilgis 139 km., baseino plotas 2033 km2.Prasideda Šiaulių raj., 4 km. nuo Rėkyvos ež. Nemuno dešinysis intakas. Į Nemuną įteka ties Seredžiumi. Teka į pietus per Kelmės raj., pro Lyduvėnus, Betygalą, Ariogalą,(Raseinių raj.)Slėnis platus, 300-400m.pločio, šlaitai gana aukšti, pakyla iki 60m. , ypač ties Ariogala, kur upė kerta galinių morenų ruožą.

Dubysa turi daugiau kaip 40 intakų, iš kurių didžiausi: Kražantė (87,4 km), Gynėvė (35,7km),Šiaušė (32km), Luknė (25,8km),Kiršnovė (24,7km), Lapišė (21,1km), Lazduona (16,7km)

PAVADINIMO KILMĖ

Nėra abejonių, kad plotuose,esančiuose į pietus nuo Šiaulių, seniau būta visokiausios velniavos.Rėkyvos ežeras lėmė, kad šiose vietose sau priglobstį rado raganos,biesai,laumės.Su jais susijęs ir pats Dubysos pavadinimas. Seni žmonės pasakoja,kad kažkas nuolat nuvarydavo (nuvargindavo) nakčiai paliktus arklius.Rytais jie būdavo šlapi,pavargę ir netinkami darbui.Žmonės pradėjo tykoti, kas tai padaro.Pirmasis budėtojas užmigo ir nieko nematė. Tas pat nutiko ir antrajam. trečiasis ar apsimetė miegąs, ar netyčia pabudo naktį, bet aiškiai matė, kad arkliais jodinėja du velniai. Išsigandęs parbėgo į kaimą šaukdamas: Du bysa! Du bysa!. Taip ir liko Dubysa.

ŠALTINIAI

Visuotinė lietuvių enciklopedija.- Vilnius, 2001,T.5, p.170. Jurgilaitė - Subačienė Z. Dubysos pakrantėmis.-Šiauliai,1998.