Jakiškių dvaras

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,9 / 5 (376 balsai)

Jakiškių kaime (Joniškio r.), nuo Joniškio į Šiaulių pusę, už Vilkiaušio miško, yra Jakiškių dvaro sodyba. Istoriniuose šaltiniuose dvaras minimas 1578 m. Senasis jo pastatas buvo drėbtas iš molio ir stovėjo ten, kur dabar yra kūdra. Vienas paskutiniųjų dvaro šeimininkų buvo vokiečių baronas Koškolis. Jis 1898 m. pastatė naujus, iki mūsų dienų išlikusius dvaro rūmus. Juose yra 17 kambarių. Išliko ir kai kurie ūkiniai pastatai. Dvaro teritorijoje augo 2 ha dydžio parkas. Išliko liepų alėja, vertingi seni maumedžiai, tuopos.

Antrojo pasaulinio karo metais dvare buvo įkurdinta karo belaisvių (vokiečių) stovykla. Vėliau Jakiškių dvare veikė Žemės ūkio mechanizavimo mokykla, senelių namai, „Jaunosios gvardijos“ (vėliau — Linkaičių) kolūkio vaikų lopšelis-darželis, kolūkio valgykla, pagalbinių verslų cechas. Vasarą veikdavo moksleivių ir studentų darbo ir poilsio stovyklos.

Jakiškių dvaro kompleksas įtrauktas į Lietuvos nekilnojamųjų kultūros vertybių registrą. 2005 m. dvarą įsigijo naujieji savininkai. Jis restauruojamas, tvarkoma aplinka, sodinami želdiniai. Dvaro šeimininkų iniciatyva čia vyksta muzikos festivaliai, koncertai, šventės. Jakiškių-Maironių kaimų bendruomenė dvaro parke įrengė žaidimų aikštelę vaikams.


  Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai 

1. http://www.dvarai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=76&Itemid=45

2. http://www.zemgaletourism.lv/joniskis_lt?id=20&x=15

Nuotraukos. Jakiškių dvaro vaizdai iš paukščio skrydžio — iš Jakiškių kaimo gyventojo Justino Damskio asmeninio archyvo; kitos nuotraukos — Aleksandros Stulginskienės