Jolanta Pupkienė

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,3 / 5 (6 balsai)
Troškūnai (Troškūnų miestelio kilmė ir augimas, Troškūnų miestelio istorija) — nedidelis miestelis, kuris gali pretenduoti tapti Anykščių rajono kultūros sostine. Renginiai, kuriuose dalyvauja profesionalūs menininkai ir atlikėjai sutraukia daug žiūrovų, vyksta aktyvi teatrinė veikla. Tai visada energingos, savo darbo entuziastės, režisierės ir kultūros renginių organizatorės Jolantos Pupkienės [1] nuopelnas.
1. Jolanta Pupkienė (Nuotr. aut. R. Aleksiejūnas)


Kavarskietė, baigusi Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakultete režisūrą, 1990 metais atvyko dirbti į Troškūnus.1992-1994 m. ji neakivaizdžiai tęsė studijas Lietuvos konservatorijos Klaipėdos fakultetuose ir 1994 m., baigusi jau Lietuvos muzikos akademiją, įgijo liaudies teatro režisierės išsilavinimą. Jolanta apie savo darbą galėtų pasakoti valandų valandas. Ji visada pilna naujų sumanymų ir idėjų. Ji užkrėtė teatru vaikus ir jaunimą, leido pajusti vaidybos džiaugsmą. Troškūnų K. Inčiūros mokykloje j. Pupkienė subūrė vaikų teatro studiją "MES" (1990 m.) ir jaunimo teatro studiją (1993 m.). “Esu ir režisierė, ir dizainerė, scenografė, kostiumų kūrėja. Vienas iš mano mėgstamiausių užsiėmimų — tai gaminti ir sugalvoti spektakliams rūbus.-,“ — sako J. Pupkienė. Troškūniečiai dalyvauja tarptautiniuose festivaliuose ir jau pelnė aukštų pripažinimų.


J. Pupkienė Troškūnuose kasmet organizuoja tradicinius kultūros renginius. Nuo 2000 m. vyksta vaikų ir jaunimo meno terapijos stovyklą-festivalis "Troškimai". Festivalis "Troškimai Kasmet renginyje dalyvauja Lietuvos vaikų ir jaunimo teatrai, muzikos grupės, šokių kolektyvai, profesionalios muzikos atlikėjai, aktoriai, dailininkai, teatro specialistai. Taip pat svečiai iš užsienio šalių. Festivalio metu vyksta meno laboratorijos, mokymai, seminarai, paskaitos, netradicinio meno naktis Troškūnų Bernardinų vienuolyno Troškūnų Švč. Trejybės bažnyčios ir vienuolyno ansamblis kieme.


Rudenį adventinio laikotarpio metu vyksta vaikų ir jaunimo edukacinė, kūrybinių - improvizacinių renginių ciklas Advento programa "Šviesos ratas" (nuo 1999 m.). Projekte dalyvauja neformaliojo jaunimo grupės, klubai, jaunimo lyderiai iš visos Lietuvos.


Kiekvieną vasarą Troškūnus sudrebina jaunimo etninės kultūros ir keistojo folkloro festivalis "Folk-virus" (nuo 2006 m.), Projekte dalyvauja netradicinės folkloro muzikos grupės, vyksta liaudies amatų mokymai, mugė, seminarai, paskaitos. Festivalio idėja — prikelti tradicines lietuvių šventes, senąsias tradicijas, folklorą, pasitelkiant šiuolaikišką, modernų požiūrį. Be muzikos festivaliuose vyksta ir jaunimo bei vaikų tradiciniai liaudies žaidimai, dalyvauja lektoriai, kurie skaito paskaitas etnokultūros temomis.


Etnokultūrinė programa „Švintas Untanai, duok šymet kū nars gera“ tai tradiciniai Švento Antano atlaidai ir miesto gimtadienis. Ratuoti, iš Vilniaus, Kauno pas savo senolius, suvažiuoja vaikai ir giminės. Miesto aikštėje visus linksmina folkloriniai ansambliai ar kapelos. Kitoje aikštės pusėje gaspadinės vaišina kiaušiniene. Vaikų kiemelyje vyksta „piemenų linksmybės“, kur jaunieji troškūniečiai ir miestelio svečiai žaidžia senuosius vaikų žaidimus. Visada didelį būrį troškūniečių ir sporto aistruolių sutraukia organizuotos sportinės varžybos, kurioms vadovauja sporto „fanas“ Arvydas Krikščiūnas. Vyksta smiginio rungtys, bėgimo, rankų lenkimo, „bačkos“ kėlimo, rąsto pjovimo ar virvės traukimo, gatvės krepšinio varžybos, šaškių turnyras.


Pirmą kartą 2004 m. J. Pupkienė organizavo tarptautinį Romų dainų ir šokių festivalį „Romai kelyje“, kuris sulaukė didelio žiūrovų susidomėjimo. Tai kol kas vienintelis tokio pobūdžio festivalis Lietuvoje, kuriame dalyvauja tik čigonų tautybės atlikėjai, dainininkai bei muzikantai iš Lietuvos ir Baltarusijos.


Jolanta Pupkienė nebijo rizikuoti: į projektus kviečia tuos, kurie groja gyvą ir gerą muziką. „Manau, kad kviesti nežinomus žmones ir juos patiems atrasti — tam tikra prasme ir yra ugdymas. Tai ir yra darbo sėkmė.“ Organizuoju ne pramoginius ir ne pelno siekiančius renginius, o renginius organizuoju ugdymo tikslais. Menininkai atvažiuoja, pasirodo ir ...dažniausiai dar kartą atvyksta į kitus projektus. Juos čia traukia ta nenusakoma Troškūnų aura. Vienuolynas, bažnyčia, projektų ir renginių metu tvyranti kūrybinė dvasia." (J. Pupkienė)


Jolantos Pupkienės vadovaujamas Anykščių kultūros centro Troškūnų skyrius pripažintas geriausiu 2007 metų kultūros centru kaimo skyrių kategorijoje ir apdovanotas. Šią prestižinę Kultūros ministerijos premiją gavo už paskutinių 5 metų veiklą.

J. Pupkienė apdovanota Utenos apskrities viršininko padėkos raštu "Už nuopelnus krašto kultūrai" (2001 m.), pelnė Utenos apskrities premiją "Geriausias vaikų teatro vadovas" (2007 m). 2008 m. Teresės Mikeliūnaitės premijos laureatė (kartu su muziejininku R. Guobiu).

2. Jolanta padeda organizuoti ir veda renginius Anykščiuose. Per Anykščių miesto šventę Juozapota iš Jono Biliūno "Liūdnos pasakos" su tragiška gaida prašė padėti surasti jos Petrelį...


Laisvalaikiu J. Pupkienė lankosi teatruose, dainuoja folkloro ansamblyje "Malmaža". Ansamblis dažnas svečias rajono renginiuose, dainomis džiugino ir kitų Lietuvos vietovių bei užsienio klausytojus.
"Malmaža" tradicinėje šventėje "Bėk bėk, žirgeli" Niūronyse Arklio muziejus (Nuotr. aut. A. Pupkis)


Ne kartą yra gavusi įvairių darbo pasiūlymų, visi jie susiję su kūrybine veikla. „Kol esu reikalinga Troškūnuose, to nieko nekaisiu. Esu laiminga, kad čia yra daug mano idėjas palaikančių žmonių. Mane džiugina tai, kad dažnai iš aplinkinių girdžiu, kad esu jiems reikalinga. Visa tai ir yra, dėl ko verta gyventi“.


Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai:

1. Aleksiejūnas R. Troškūnus "užpuolė" moderniojo folkloro virusas. — Šilelis, 2006 rugpjūčio 26 d. — p. 6.

2. Norkus A. Troškūnų krašto folkloriniam ansambliui - 10. — Šilelis, 2007 rugpjūčio 22 d. — p. 8.

3. Rupinskienė D. Troškūniečių atžalos užsikrėtė |Teatro bacila". — Šilelis, 2007 sausio 17. — p. 8.

4. Aleksiejūnas R. Režisierė Jolanta Pupkienė: "Siekiu žmonėms parodyti kitokį pasaulį..." — Nykščiai, 2008 rugpjūčio 16 d., Nr. 12. — p.4 - 5.

5. Pajarskienė A. Išrinkti kasmetinės Teresės Mikeliūnaitės kultūros premijos laureatai. — Šilelis, 2008 lapkričio 19 d. — p. 4

6. Pajarskienė A. "Troškūnuose turiu tai, dėl ko verta gyventi". Šilelis, balandžio 16 d. — 6 - 7.


Nuotraukos:

1. Aleksiejūnas R. Režisierė Jolanta Pupkienė: "Siekiu žmonėms parodyti kitokį pasaulį..." — Nykščiai, 2008 rugpjūčio 16 d., Nr. 12. — p.4 - 5.

2. http://www.anyksciu-k-c.lt/.../miesto_svente.html