Jukneviciaus dendrologinis sodas

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 3,2 / 5 (845 balsai)

ANOJ PUSĖJ KREKENAVOS " Jeigu kiekvienas žmogus savo žemės sklype padarytų viską, ką jis gali, kokia nuostabi būtų mūsų žemė" (A. Čechovas).


Retai kada beišgirsi dainuojant dainą "Anoj pusėj Krekenavos" ir daugiau kaip 30 metų nebėra ružavo Krekenavos valgyklos pastato, kurį visi vadindavo Karčiama. Bet retas krekenavietis, ir ne tik, žino, kad 5 km nuo Krekenavos, važiuojant link Linkaučių kaimo, nuo 1964 metų yra ŽŪU docento STASIO JUKNEVIČIAUS įkurta dendrologinė kolekcija brolio Vytauto sodyboje, Rabikių kaime.

Tai antroji pagal sumedėjusių augalų gausą ( po Vilniaus universiteto botanikos sodo), ir pati turtingiausia tarp privačių kolekcijų. Taigi, nuo 2000m. paskelbta saugomu gamtos objektu. Per daugiau kaip 45 metus yra sukaupta apie 1200 sumedėjusių augalų rūšių, porūšių, varietų, formų ir kultivatų.


Medžiai ir krūmai susodinti nesilaikant botaninio klasifikavimo. Gausiausias magnolijūnų skyrius. Jam priklauso 816 toksonų. Kolekcijoje auginami labai reti Lietuvoje 5 pušūnų ir 13 magnolijūnų veislės. Ne mažiau vertinga ir liepos gentis. Pasaulyje priskaičiuojamos 46 rūšys, o Lietuvoje savaime auga tik mažalapė liepa. Dendroparke auga 10 rūšių liepų. Europoje yra paplitusi Moltkės liepa, tačiau Lietuvoj ji retokai auginama, o parke auga net 4 m. aukščio. Kaštonų gentį atstovauja 8 rūšys. Beržų 22 rūšys, kurios dvi iš jų įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Mažiausiai rūšių atstovauja Afrikos žemynui. Auga tik vienintelis Atlaso kedras, kilęs iš Libano. Parką puošia medžio skulptūros ir tvenkinys.


Meilę medžiams Stasys Juknevičius paveldėjo iš savo tėvo, pasodinusio Teraspolio parką Dotnuvos apylinkėje.

Šaltiniai

Armandas D. „Mums ir anūkams“ .- V.: Mintis, 1967.- p.1. Straigytė L., „Juknevičius S. Beržoto dendrologinė kolekcija“.- Kaunas- Akademija, 2005.- 11p.; iliustr. Nuotraukos Vaidos Ruseckaitės