Kazys Morkūnas - darbai ir nuopelnai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 0 / 5 (0 balsai)
Kazys Morkūnas - Lietuvai nusipelnęs, apdovanotas, tačiau ne itin žinomas vitražistas, dailininkas. Gimęs ir augęs 1925, mažame Žiežmarių miestelyje, jis vienas pirmųjų Lietuvoje sukūrė eksperimentinį vitražą iš kelių sulydytų plono stiklo sluoksnių. Save pats vadina - fenomenu vitražo strityje. Ir teigia esantis labiau monumentalistas, kuriantis vitražus. 

Pirmieji Kazio Morkūno darbai pradėti kurti pokario metu, kai vyravo cenzūra, buvo varžomos ideologinės idėjos. Vienas iš jų - vitražas "Nenugalėtoji Lietuva", esantis IX forto muziejuje, Kaune. Vitraže „Nenugalėtoji Lietuva“ susiduria ir stiprėdamos kovoja dvi spalvinės gamos: šalta (tamsi), reiškianti viską, kas neigiama ir šilta (šviesi), reiškianti išsivadavimą ir gėrį. Vitražo kulminacija – berniukas, rankoje laikantis ąžuolo šakelę – pergalės ir laisvės simbolį. Kazio Morkūno kūrybai būdinga ryškiai perteikta idėja, monumentalumas, vientisa raiški kompozicija, piešinio ir spalvos vienovė, dinamiškos formos, skriejančios figūros motyvas, raiški ritmika, sodrios kontrastingos spalvos (vyrauja mėlyna, geltona, raudona). 

 Buvo apdovanotas LTSR valstybine premija, TSRS valstybine premija, Gedimino 4 laipsnio ordinu.

Kazys Morkūnas Žiežmarių miestelio žmonėms yra pasididžiavimas ir pavyzdys, kad ir mažo miestelio žmonės gali daug. Profesorius yra puikus piešėjas, aukščiausio lygio amatininkas. Jo modernus vitražo suvokimas, jį pastato šalia iškiliausių viduramžių vitražo meistrų. 
Kazys Morkūnas