Kiti aukštaitijos straipsniai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:
                                                                     BIBLIOTEKA PANDĖLYJE
Kur tyliai srūva Apaščia, kur kasmet šurmuliuoja šv. Onos atlaidai, rymo nedidelis miestelis Pandėlys. Pandėlys... Koks mielas širdžiai šis mažas šiaurės Lietuvos kampelis įsikūręs Apaščios aukštupyje, 26 km į vakarus nuo Rokiškio. Miesto įkūrimo data laikomi 1591 m. Šiemet miestui sukako 420 metų. Pandėlys turi savo herbą, vėliavą ir net himną „Pandėly, Pandėly!“ (žodž. Br. Staskonytės, muz. L. Pranulio). Džiugu matyti gimtąjį miestą vis jaunėjantį ir gražėjantį. Visus grįžtančius, gimtasis miestelis, sutinka bažnyčios naujų varpų gaudesiu. Kurie ilgesingai gaudžia: „Pan-dė-lin, Pan-dė-lin,“ kviesdami kartas nuo karto visus išvykusius sugrįžti ten, kur „lyg tobulo paveikslo rėmuos žydi sodai, žolės ir namai.“ (A. Žilinskas)

Šiemet Pandėlio centras tapo statybų aikštele - startavo Europos Sąjungos (ES) lėšomis vykdomas projektas "Kompleksinis Pandėlio miesto sutvarkymas ir plėtra". Jo dėka miesto gyventojai galės džiaugtis jaukiu ir šviesiu skveru, erdviomis automobilių stovėjimo aikštelėmis, moderniais pėsčiųjų takais, grįstais trinkelėmis. Projektas padės sutvarkyti Pandėlio skverą, miesto centre atsiras galimybė organizuoti įvairius renginius, pagerės gyvenamoji aplinka ir vietos žmonių gyvenimo kokybė, padidės miesto saugumas, patrauklumas turistams bei investuotojams. Tikimasi, jog visa tai didins gyventojų verslumą. Jaukus, tvarkingas Pandėlio centras skatins šio krašto žmones džiaugtis ir didžiuotis savo gimtuoju miestu, anot projekto rengėjų, būtent tai stiprins vietos gyventojų ir jų krašto tapatumą.
Mieste yra Pandėlio gimnazija, pradinė mokykla, vaikų lopšelis- darželis, universalus daugiafunkcis centras, ambulatorija, vaistinė, paštas, biblioteka.

Šią vasarą, miestelio jaunimo džiaugsmui, vartus atvėrė renovuotas Pandėlio gimnazijos stadionas.

Pirmoji viešoji biblioteka Pandėlyje buvo atidaryta 1937 m., o 2006 metų rudenį biblioteka persikėlė į renuovuotas patalpas. Mūsų šviesi, erdvi, užimanti du aukštus biblioteka įsikūrė buvusioje Pandėlio mokykloje. Ši mokykla – progimnazija, statyta 1938 m. direktoriaus Felikso Karpavičiaus iniciatyva. Pastatytoje mokykloje buvo atidarytos I-IV gimnazijos klasės.

Kadangi biblioteka įsikūrė buvusioje mokykloje, tai ji tapo buvusių to meto mokinių, dabar jau sulaukusių garbaus amžiaus, susitikimo vieta. Jie su malonumu vėl ir vėl sugrįžta į savo vaikystės dienas pasidalinti prisiminimais. Tai poetė, pedagogė Zita Čepulytė, technikos mokslų daktaras, docentas Petras Šibilskis, chorvedys Vytautas Četkauskas, poetė pandelietė Jūratė- Genovaitė Degterenkienė, kurios poezijos knygos „Kur srūva Apaščia“pristatymas vyko bibliotekoje. Atvykę jie susitinka su savo buvusiais klasės draugais. O pandėliečius pamalonina savo nuostabiomis eilėmis, muzikos garsais ir išleistomis knygomis.


Pandėlio kraštas išaugino nemažai iškilių žmonių. Vienas iš jų tai liaudies skulptorius Lionginas Šepka. Prie bibliotekos stovi rokiškėno medžio drožėjo G. Varno skulptūta skirta LŠepkos 100- mečiui paminėti.

Dailininkė Monika Bičiūnienė tapyti pradėjo gyvendama Pandėlyje,paskatinta sūnaus dailininko R. Bičiūno. Jos kūriniai – tai savotiška vaikystės ir jaunystės įspūdžių išklotinė. Džiugu, kad tapytojos 100-mečio jubiliejaus proga bibliotekos lankytojai galėjo gėrėtis kraštietės sukurtais darbais.


Pandėlietis medžio drožėjas A. Sriubiškis liaudies menininkės Monikos Bičiūnienės 100-mečio jubiliejui paminėti išdrožė nuostabią skulptūrą. Į atidarymą atvyko ir meninkės sūnus R. Bičiūnas.
Bibliotekos antro aukšto fojė puikiai pritaikyta rengti parodoms. Bendradarbiaudami su Rokiškio krašto muziejumi rengiame parodas skirtas eksponuoti garsių menininkų, medžio drožėjų, dailininkų darbams. Pandėliečiai galėjo grožėtis Jono Vizbaro, Liongino Šepkos, Roberto Matulionio drožiniais, Antano Kliaugos, Monikos Bičiūnienės tapybos darbais. Džiaugiamės Pandėlio gimnazijos dailės mokytoja Aušra Viduoliene, kuri eksponuoja ne tik savo tapytus paveikslus, bet leidžia pasigrožėti ir savo mokinių darbais.

Dabar bibliotekoje veikia kraštietės, šiuo metu gyvenančios Airijoje, šiuolaikinio meno darbų paroda. Džiaugiamės, kad darbus, kuriais gėrėjosi Dublino, Lisburno gyventojai, gali matyti ir miestelio gyventojai.
Biblioteka dalyvauja projekte „Bibliotekos pažangai“, kuris yra skirtas suteikti gyventojams nemokamą prieigą prie interneto visose šalies bibliotekose kompiuterinio raštingumo pradmenis, paskatinti bibliotekos lankytojus naudotis informacinių technologijų galimybėmis. Visi norintys Pandėlio gyventojai yra mokomi kompiuterinio raštingumo paslapčių. Jie negali atsidžiaugti, kai toks nepažįstamas jiems kompiuteris, ima jų klausyti.


Bibliotekoje lankosi ir jaunimas, nors dabar jie skaito mažiau, tačiau randa kitų širdžiai mielų pramogų. Jau trečius metus iš eilės mokytojo Roberto Ruželės dėka bibliotekoje vyksta gitaros muzikos vakaras „Pavasaris, gitara ir aš“ Čia dalyvauja ne tik Pandėlio jaunimas, bet ir svečiai iš Kupiškio, Rokiškio.
Patys mažiausi bibliotekos lankytojai-vaikai. Čia jie gali ne tik pasiimti mėgstamą knygą, bet ir žaisti, bendrauti, dalintis patirtimi, išreikšti savo kūrybines galias. Bibliotekoje pastoviai veikia vaikų darbelių parodos, vyksta įvairios popietės, koncertai.

Ir vėl Pandėlyje ruduo. Nematykime rudeniniame gamtos stebukle vien liūdesio. Sidabrinės voratinklių gijos, šalnų nuplikytų žolynų šnabždesiai, žemę apkabinanti saulė, užmiegantis medžių lapų geltonumas, ar lietinga dargana, vedanti vidinės ramybės takeliu-viskas dovanojama vien tam, kad džiaugtumėmės ir būtume laimingi. O laimingi būsime tada, kai savo bibliotekoje sulauksime mielų pandėliečių, išbarstytų po visą Lietuvą. Kai matysime jų geras akis ir girdėsime švelnų žodį. Lai Pandėlio bažnyčios varpai jiems primena: jūsų šaknys yra čia: „Pan-dė-lin, Pan-dė-lin.“


Pandėlio m.bibliotekininkė Aušra Skaburskienė

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,3 / 5 (18 balsai)