Konstantinavos telmologinis draustinis

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (1 balsas)
 

KONSTANTINAVOS TELMOLOGINIS DRAUSTINIS
(KONSTANTINAVOS PELKĖ - DURPYNAS)

Konstantinavos pelkė yra Panevėžio apskrityje, Rokiškio rajono savivaldybėje, Kazliškio seniūnijoje, 18,5 km į šiaurės vakarus nuo Rokiškio, 3,5 km į rytus nuo Panemunio, Nemuno baseine, dešiniojo Nemunėlio bevardžio intako (N-12) ir kairiojo Vyžuonos bevardžio intako (V-1) vandenskyrose.
Konstantinavos pelkė - tai pažeista pelkė, kuri kartu su šalia esančiu Skaistės ežeru gana monotoniškame Nemunėlio aukštupio kraštovaizdyje sudaro vertingą šlapynių kompleksą.
Pelkė perimetru apjuosta melioraciniais kanalais. Du surenkamieji kanalai kerta pelkę iš pietryčių į šiaurės vakarus. Pagrindinė nuotėkio dalis per bevardį upelį nuteka į Nemunėlį.
Didesnėje Konstantinavos pelkės dalyje buvo juostomis kastos durpės. Iškastos juostos pašlapę, o jas skiriantys plotai pasausėję su durpės suslūgimo ir mineralizacijos požymiais. Teritorijose, esančiose šalia melioracinių kanalų, ir plotuose, iškastų laukų viršutinės durpės sluoksnis pasausėjęs daugiausiai. Pasausėjusios teritorijos užaugusios beržais ir pušimis. Tik buvę kasti laukeliai neužžėlę. Pelkėje durpės baigtos kasti prieš 30-40 metų.
Konstantinavos pelkė yra priskirta degradavusioms aukštapelkėms, kuriose dėl antropogeninio poveikio pažeistas natūralus hidrologinis režimas. Dėl to pelkės paviršius išdžiūsta, pakinta rūšių sudėtis arba jos išnyksta. Šių pelkių augalų bendrijas sudaro aktyvioms aukštapelkėms būdingų rūšių augalai, tačiau pakinta jų gausumas. Dažniausiai tokie plotai apauga krūmokšniais, medžiais; kiminų danga degraduoja, bet durpių klodas išlieka. Galinčiais natūraliai regeneruoti pelkių plotais laikomos teritorijos, kuriose, atkūrus hidrologinį režimą, per 30 metų atsikurs durpes formuojanti augalija.
Konstantinavos telmologinis draustinis turi būti saugomas kaip mažai pažeista ir savaime atsistatanti tipinė aukštapelkė, kurioje saugoma Europos Bendrijos svarbos buveinės 7120 Degradavusios aukštapelkės su būdingomis augalų bendrijomis.