Miškininkas, literatas, publicistas Rimantas Antanas Kviklys

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (4 balsai)
R. A. Kviklys. Nuotr. Dariaus Šypalio, 2012 m.
Gimė 1932 metų gegužės 14 dieną Jurbarke pedagogo, žymaus Lietuvos visuomenės veikėjo Mečislovo Kviklio ir pedagogės Antaninos Skardinskaitės–Kviklienės šeimoje. 1941-1947 m. R. A. Kviklys praleido tremtyje Altajaus krašte, Sibire, kur baigė pogrindinę mokyklą. Grįžęs į Lietuvą, studijavo Vilniaus miškų technikume, Lietuvos Žemės Ūkio akademijoje miškų fakultete. R. A. Kviklys nuo 1949 m. dirbo miškų žinyboje. Savo gyvenimą pašventęs Lietuvos miškams, R. A. Kviklys nuo 1959 m. metų prižiūrėjo, saugojo ir puoselėjo Šventosios girininkijos miškus. Per ilgus jo darbo metus girininkijoje pasodinta šimtai hektarų miško želdinių, įrengti originalūs pažintiniai pėsčiųjų takai, žaidimų aikštelės, rekreacinės zonos poilsiautojams, dviračių takas pajūrio miške, landšafto terapijos ir rekreacinės vietos neįgaliesiems. Šventosios miške jo sumanymu įrengtąjį „Taką dideliems ir mažiems“ bei nuolatinę vietą, kur vasaromis koncertuodavo „Ąžuoliuko“ vaikų choras, žinojo visa Lietuva. Šventosios girininkijos girininku R. A. Kviklys dirbo daugiau nei 50 metų. Jis yra ir aktyvus visuomenininkas – Lietuvos miškininkų sąjungos prezidiumo narys, Kretingos miškų urėdijos narys. 1976 m. pradėti ir iki šiol jo tęsiami Miškų pritaikymo rekreacinėms reikmėms, rekreacinės infrastruktūros kūrimo darbai. 2004-2007 m. buvo Kretingos rajono Tarybos narys, Lietuvos miškininkų sąjungos Girininkų tarybos narys, Lietuvos Krantų mokslinių technologijų asociacijos valdybos narys. 2003 m. apdovanotas Vytauto Didžiojo ordino medaliu. 2004 m. tapo Lietuvos Žaliųjų judėjimo „Žaliojo angelo“ laureatu. 2006 m. pelnė „Kaimo spindulio“ nominaciją. Yra Lietuvos miškininkų sąjungos garbės narys. 2003 m. įteikta Aplinkos ministerijos Viktoro Bergo premija už reikšmingus darbus ir ilgametę rezultatyvią veiklą aplinkos formavimo ir apsaugos srityje. 2001 m. už nuopelnus ekologijai ir kultūrai jam suteiktas Kretingos garbės piliečio vardas. R. A. Kviklys garsėja ne tik kaip sumanus ir išradingas girininkas, bet puikiai valdo plunksną: jo literatūriniai sumanymai, eseistiniai pamąstymai bei miniatiūros dažnai publikuojami spaudoje. R. A. Kvikliui skauda širdį ne tik dėl valstybinių miškų politikos – jo akiratin patenka ir istorijos, kultūros, švietimo bei šalies politikos temos. R. A. Kviklys bendradarbiauja Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos sukurtoje elektroninėje „Kretingos krašto enciklopedijoje“ (www.kretingoenciklopedija.lt). R. A. Kviklio gyvenimo kredo yra toks: „Savo šaknis pažįstantis, savo praeitį žinantis žmogus visada jaučiasi tvirtai, jį ir pastumdyti nelengva“.
Nijolė Raudytė,
Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos
Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja.
Nuotr. Dariaus Šypalio

Literatūra ir šaltiniai:

  1. [Rimanto Antano Kviklio atsakymas į Kretingos rajono savivaldybės Motiejaus Valančiaus viešosios bibliotekos parengtą anketą elektroniniam leidiniui „Kretingos personalijų žinynas“]. Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešosios bibliotekos bibliografijos-informacijos sektoriaus kraštotyros fondas, 2007, 1 lap. Nuotr.
  2. DUNAUSKAITĖ, Danutė. Laiko paliestos valandos. Pajūrio naujienos, 2002, gegužės 10, priedas „Smiltys“, p. 2.
  3. GADEIKIS, Jurgis. Vietoj „Tako“ – visas miškas! Švyturys, 2000, rugsėjo 13, p. 3, 6.
  4. Kretingos krašto žodžio meistrai. Klaipėda: Libra Memelensis, 2004, p. 108-111.
  5. KVIKLYS, Rimantas. Sūnus apie tėvą. Švyturys, 1998, lapkričio 25, p. 3-5.
  6. PUIŠIENĖ, Audronė. Rajono taryboje. Pajūrio naujienos, 2001, birželio 1, p. 7.
  7. SIMAITYTĖ, Dovilė Kad nepasiklystum, atsisuk atgal: [pokalbis su miškininku Rimantu Kvikliu. Pajūrio naujienos, 2012, vasario 24, priedas  „Mūsų žmonės“. p. 9-10.