Mikėnų vėjo malūnas

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,8 / 5 (69 balsai)

Mikėnų vėjo malūnas

Mikėnų vėjo malūnas įrašytas į kultūros paminklų apskaitą. Jis stovi netoli Vadoklių gretimame Mikėnų kaime. Šis malūnas yra knygoje A. Andrejevo ir E. Morkūno ,,Technikos paminklai Lietuvoje: Vėjo malūnai”Nuskenuota nuotrauka iš knygos


Malūnas statytas maždaug 1875 – 1880 metais. Nuomonė, kad statytas gerokai ankščiau, XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje, nėra pagrįsta. Tokio tipo malūnai Lietuvoje paplito XIX a. antroje pusėje. Jis yra medinis, griautinis, grąžulu gręžiama kepure.Pirmasis malūno savininkas buvo vokietis iš Karbelių kaimo Teodoras Jansonas. Jis pirko žemės sklypą ir pasistatė malūną ir maldavo apylinkės žmonėms. Teodoras mirė prieš pirmąjį pasaulinį karą ir malūną paveldėjo sūnus Antanas. Mirus Antanui malūnas atiteko jo vaikams. Malūnas veikė iki 1958 metų. Po 1958 metų buvo išvežtos girnos, visi kiti įrenginiai išliko.


Įdomu pažymėti, kad kitoje kelio pusėje buvo dar vienas malūnas priklausęs Rimavičiams. Vėliau jis buvo panaikintas, nes dviejų nereikėjo.


Nuotrauka A. Buroko


Naudota literatūra:

Kraštotyrinė medžiaga:

Prisiminimai pasakoti Jasonų ir Gaurių iš Mikėnų kaimo (Panevėžio raj. Vadoklių seniūnija)

Andrejevas A., Morkūnas E ,,Technikos paminklai Lietuvoje: Vėjo malūnai”. – V.: Mokslas, 1982. – 164p., 62 iliustr. lap.