Molėtų Sąjūdžio lyderė

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,9 / 5 (800 balsai)

Žemyna Aleinikovaitė Molėtų gimnazija,1 c klasė

Aleksandra Ivonytė gimė 1920 metų rugsėjo 7 dieną Mitkėnėlių kaime, Molėtų rajone. Vaikystė prabėgo jaukiuose darbščių, religingų lietuviškomis tradicijomis gyvenančių tėvų namuose. Mergaitė augo valstiečių šeimoje. Mamos vardas - Ona Ligionytė. Mama tarnavo pas ūkininkus. Tėtis- Liudvikas Ivonis. Šeimoje Aleksandra buvo ne vienintelis vaikas, šeimoje augo dar trys vaikai.

Aleksandrai teko daug ką iškęsti, tačiau skaudžiausias gyvenimo išbandymas buvo tremtis. Tremtyje Aleksandra sunkiai susirgo. Nuo mirties ją išgelbėjo to paties likimo draugių jautrumas ir pagalba.

O vos pasveikusi buvo išsiųsta į darbą - kirsti taigos. Taigoje mirė ne vienas žmogus. Be medžių kirtimo jai teko dirbti ir kitus sunkius vyriškus darbus: vairuoti traktorių, valyti grūdus, auginti kiaules fermoje ir kita.

Beveik pusantrų metų Aleksandra praleido kalėjime. Į Lietuvą ji grįžo po devynerių tremties metų. Nors ir buvo griežtai draudžiama kalbėti apie sugrįžimą, A. Ivonytė neprarado vilties sugrįžti į savo gimtąjį kraštą –Lietuvą. Keturis metus ji neturėjo nei namų, nei darbo. Jos gyvenimas įgijo prasmę, kai ji nuėjo slaugyti šviesiosios atminties kanauninko Kazimiero Miknevičiaus – žmogaus, kuriam senatvėje, ilgai trukusi liga būtų virtusi kančia, jeigu ne Aleksandros rūpestis, globa , motiniškas pasiaukojimas.

Sąjūdis atvertė naują Aleksandros Ivonytės gyvenimo puslapį. Ji – viena ryškiausių ne tik Molėtų , bet ir visos Lietuvos Sąjūdžio veikėjų, pirmojo istorinio steigiamojo Sąjūdžio suvažiavimo dalyvė, Tremtinių sąjungos narė. Taip pat Aleksandra surenka ir išsiunčia daug vertingos medžiagos tremtinių enciklopedijai, jos iniciatyva atgaivintas ir sutvarkytas Pavasarininkų kalnas Molėtuose, jos dėka iškilo paminklas – kryžius nukankintiems molėtiškiams – rezistentams.

Būdama Sąjūdžio lydere įrodė , kad žmonės yra permainų iniciatoriai, žmonės kuria savo valstybę ir yra jos šeimininkai, o valdžia tėra būdas ir instrumentas, įgyvendinantis žmonių valią ir lūkesčius.

Atslūgus Sąjūdžio entuziazmui ir prasidėjus nepriklausomos valstybės kūrimui, Aleksandra tebėra viena Molėtų Sąjūdžio lyderių. Tai turtingos sielos moteris, išlaikiusi atmintyje daug tautosakos lobių. Ji – kaimo rašytojų sąjungos narė. Jos eilėraščiai spausdinti politinių kalinių ir tremtinių poezijos rinkinyje „Eiliavimai“, rajono literatų brolijos almanache „Akimirkos“, spaudoje. 2000 metais išleistas A. Ivonytės knyga „Tarp ūkanų ir saulės“.