Morkūnaitė Regina – mokslininkė geografė, geomorfologė

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (219 balsai)


Regina Morkūnaitė, 2013 m. (Nuotr. iš asmeninio archyvo)

Turinys


Trumpi biografijos duomenys


Regina Morkūnaitė gimė 1957 m. spalio 29 d. Džezkazgane (Kazachstane).
Jos tėvai: Valentinas Morkūnas ir mama Janina Malinauskaitė-Morkūnienė buvo tremtyje Kazachstane, kai gimė jų dukra. Regina 1964-1968 m. mokėsi Rudniko (Kazachstanas) rusų pradinėje mokykloje.


Regina su tėvais ir drauge Rudnike, 1966 m. (Nuot. iš asmeninio archyvo)


1968 m. tėvams iš tremties sugrįžus į Lietuvą, 1968-1976 m. Regina mokėsi Anykščių vidurinėje mokykloje. 1976-1981 m. ji studijavo Vilniaus universitete, įgijo geografės landšaftininkės išsilavinimą.
Nuo 1981 m. ji toliau studijavo Geografijos skyriaus aspirantūroje, 1981-1986 m. atliko vėjo erozijos paplitimo Pajūrio žemumoje tyrimus, išaiškino dėsningumus, būdingus vėjo ir smėlio paviršiaus sąveikai.
1993 m. Geografijos institute ji apsigynė disertaciją „Svarbiausi Lietuvos dirvožemių defliacijos veiksniai ir jos prognozė“, yra fizinių mokslų, geografijos daktarė.R. Morkūnaitės mokslinė veikla

Nuo 1981 m. R. Morkūnaitė dirbo Geologijos institute moksline bendradarbe. 1997-2001 m. buvo Geografijos instituto Dinaminės geomorfologijos sektoriaus vyriausioji mokslo darbuotoja.


Regina su geografais, 1999 m. (Nuotr. iš asmeninio archyvo)


Nuo 2001 m. – Lietuvos geologijos ir geografijos instituto Kvartero tyrimų skyriaus vyriausioji mokslo darbuotoja. Nuo 2013 m. R. Morkūnaitė yra Gamtos tyrimo centro Geologijos ir geografijos instituto Kvartero tyrimų laboratorijos mokslinė darbuotoja.Regina su kolegomis Gamtos tyrimo centro Geologijos ir geografijos institute, 2014 m. (Nuotr. iš asmeninio archyvo )


R. Morkūnaitės mokslinių tyrimų sritis – eoliniai ir gravitaciniai procesai, klimatinės geomorfologijos pagrindai, vėjo parametrų tyrimas sąveikoje su eoliniu paviršiumi, geomorfologijos teorijos aspektai.

1983 m. – 1986 m. ji dalyvavo ekspedicijoje Šilutės rajone.Savarankiškai ir su bendradarbiais mokslininkė tyrė vėjo erozijos (defliacijos) procesus Pajūrio žemumoje, kontinentinių kopų paplitimo dėsningumus Dzūkijos ir Rūdninkų miškuose, atodangas prie Ūlos.

Pastaruoju metu Regina tyrinėja Kuršių nerijos eolinius procesus, reljefo ypatumus Merkinės, Daugų, Valkininkų apylinkėse.


Pasak dr. R. Morkūnaitės per 2003- aisiais atliktus tyrimus kopos ketera vien per vasaros sezoną (nuo gegužės iki spalio) pasislinkdavo apie metrą Kuršių marių link. Tačiau tokie pokyčiai vykdavo dėl vėjų poveikio. Mokslininkės teigimu, palyginus su 5-6 XX amžiaus dešimtmečiu, kopos slenka mažiau.
Kartu su mokslininku Bronislavu Karmaza ji yra tyrusi turistų srautų poveikį Kuršių marių nacionaliniam parkui bei kopoms, matavusi kopose ištryptą plotą.
„Tyrėme ir Parnidžio kopą. Nes tik dviejose aikštelėse leista lankytis žmonėms – Naglyje ir Parnidyje. Ten aikštelėse per savaitę 15- 20 cm smėlis pasislenka iš viršaus į apačią, dėl nutrypimų. Gali ir iki 30 cm būti nutrypimas per savaitę. Jeigu takas kerta viršūnėlę (kopos, - red. past.), tuomet pradeda labiau pustyti – vėjas labiausiai paveikia pačias viršūnes. Takai išplatėja ir tose vietose pradeda formuotis vadinamosios pilkosios kopos arba pustynė. Susidaro tokios akumuliacinės smėlio aikštelės, tarsi lopai. Tai jau laikoma (kopų, - red. past.) degradavimu“, - kalbėjo R. Morkūnaitė.
Mokslininkė, bendradarbiaudama su Baltijos aplinkos forumu apskaičiavo, jog tam, kad Kuršių nerijos kopoms nebūtų kenkiama, per 6 valandas viename kvadratiniame kopų metre turi apsilankyti ne daugiau nei 25 žmonės. „Tai ribinė lankytojų apkrovos riba. Ir ji yra viršijama“, - konstatavo mokslininkė.

http://grynas.delfi.lt/aplinka/meiles-prisipazinimai-ant-parnidzio-kopos-aiskinimai-nepadeda-reikes-baudu.d?id=62227399#ixzz2vkYZvDYp
R. Morkūnaitė dalyvavo valstybinėse mokslo programose „Litosfera“, „EKOSLIT“, kompleksinėje programoje "Klimato svyravimų įtaka fiziniams procesams", vadovavo mokslinei programai „Miesto reljefo dinamikos analizė ir vertinimas subalansuotos plėtros kontekste“.

2005-2007 m. kartu su Geografijos ir geologijos instituto Kvartero ir Jūros tyrimo skyrių mokslininkais ji dalyvavo tarptautinėje programoje INTERREG III B projekte „Prisitaikymas prie klimato kaitos ir strategijų rengimas Baltijos jūros regione“ (ASTRA), buvo šio projekto atsakingoji vykdytoja. Šio projekto pranešimus ji skaitė Klaipėdoje, Gdanske (Lenkija), Rygoje (Latvija) ir Taline (Estija).


R. Morkūnaitė yra Debreceno (Vengrija) universiteto bei Lietuvos geografijos ir geologijos instituto išleisto straipsnių rinkinio „Landscapes – nature and man“ vyriausioji redaktorė (kartu su Jozsefu Szabo, 2005 m.). Ji taip pat yra EUCC tarptautinės organizacijos, Geografų draugijos, tarptautinės Geomorfologijos organizacijos narė.


2000 m. mokslininkė stažavosi Baltarusijos universiteto Bendrosios žemėnaudos katedroje, susipažino su kopų paplitimu. 2001 m. stažavosi Jogailos (Krokuva, Lenkija) universiteto Geografijos ir urbanistikos institute su darbo tema „Kontinentinės kopos kaip paleogeografinių sąlygų atspindys dabartiniame kraštovaizdyje“.


2002 m. R. Morkūnaitė laimėjo Karalienės Jadvygos fondo stipendiją ir Jogailos universiteto Geografijos ir urbanistikos instituto mokslinėje bazėje prie Lazų atliko eksperimentinį darbą su mechaniniu graniformametru smėlio dalelių apzulinimui nustatyti.


2003-2004 m. mokslininkė vadovavo tiriamiesiems darbams ir parašė su bendradarbiais ataskaitą „Didžiojo kopagūbrio degradacija“.


2005 m. Regina stažavosi Debreceno (Vokietija) universiteto Fizinės geografijos ir geoinformatikos institute kopotyros klausimais, susipažino su skenuojančiu mikroskopu, nustatančiu smėlio dalelių morfoskopines savybes.

2011 m. – stažavosi Tartu (Estija) universitete, kur dalyvavo ekspedicijose po Pabaltijo kopų vietoves, įsisavino smėlio grūdelių tyrimą mikroskopu.


2012-2013 m. ji kartu su istorikais mokslininkais dalyvavo projekte „Gamtinių sąlygų transformacijos Lietuvos miestuose I etapas, XIV-XV a. “(Vilniaus pavyzdžiu).

Spaudoje R. Morkūnaitė paskelbė per 50 mokslinių publikacijų eolinių ir gravitacinių procesų, klimatinės geomorfologijos, antropogeninės geomorfologijos klausimais, yra kelių monografijų bendraautorė. Jos publikacijos yra kolektyvinėse monografijose "Klimato svyravimų poveikis fiziniams geografiniams procesams LIetuvoje" (2001 m.), "Lietuvos dirvožemiai" (2001 m.), "Lietuvos reljefo kadastras" (2002 m.), "Geografiniuose metraščiuose" ji paskelbė straipsnių apie vėjo eroziją, pajūrio ir kontinentines kopas.


2010 m. balandžio mėnesį R. Morkūnaitė Vilniaus turizmo informacijos centre išklausė 16 akademinių valandų programą ir jai įteiktas Gidų tobulinimosi kursų baigimo pažymėjimas.
Laisvalaikis

R. Morkūnaitė laisvalaikiu mėgsta būti gamtoje, domisi grožine literatūra, daile, kuria tapybos darbus ir rašo eiles.

 2012–2014 m. ji mokėsi J. Vienožinskio vardo dailės mokyklos vakariniame skyriuje. Nuo 2002 m. ji lanko Vilniaus kultūros centro dailės studiją „Paletė".


Reginos dailės darbų parodos organizuotos Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Anykščių L. ir S. Didžiulių viešojoje bibliotekoje, Vilniaus Antakalnio bibliotekoje, Vilniaus technikos bibliotekoje. Taip pat parodos surengtos Raseiniuose ir Širvintose.


Apie 2009 m. Antakalnio bibliotekoje organizuotą parodą, kurioje eksponuoti ir R. Morkūnaitės darbai, rašė Tatjana Tarnagurskaja:


„Kuriu, vadinas gyvenu..." - tokiais žodžiais spalio 12 d. Antakalnio bibiliotekoje prasidėjo Reginos Morkūnaitės tapybos ir Rūtos Budzinavičiūtės fotografijos parodų pristatymas. Regina Morkūnaitė surengė parodą šioje bibliotekoje neatsitiktinai. Ji pati yra antakalnietė ir, pasak jos, visada norėjo parodyti tapybos darbus savo rajono gyventojams. Abi kūrėjos nėra profesionalės: R. Morkūnaitė yra gamtininkė, baigė Vilniaus universitete geografijos mokslus, o piešti pradėjo 1986 m. 2002 metais pradėjo lankyti studiją „Paletė". Pradėjo piešti medžius - paslaptingus ir įvairius. Svajojo tapyti keistas gėles, tarp, kurių žmonės vaikšto kaip tarp medžių. Pastaruoju metu tapo žmones. Pasak jos mokytojo grafiko Vladimiro Nesterenko, Regina piešia paslaptingai, per asociaciją. Šiltai skambėjo kolegų iš studijos „Paletė" žodžiai, skirti autorei. Tautodailininkė Laima Širvydienė palinkėjo daug naujų parodų ir įdomių kūrybos laiptų. <...>
Džiugu, kad  bibliotekoje patraukli erdvė kūrybai ir prie žodžių „skaitau, vadinasi gyvenu" galima pridėti „kuriu, vadinasi gyvenu" ...

http://www.vcb.lt/index.php/pageid/718
 Pavasaris Anykščiuose, 2011 m. Aut. Regina Morkūnaitė


R. Morkūnaitės veiklos įvertinimai


R. Morkūnaitė yra ne tik mokslininkė. Jos įvairiapusė veikla įvertinta padėkomis. Už aktyvią veiklą plėtojant stalo teniso žaidimą Vilniaus mieste Reginai padėką įteikė Vilniaus miesto mėgėjų ir profesionalų stalo teniso Ping–Pong klubo prezidentas Helmutas Lisinas.2007 m. Raseinių krašto istorijos muziejaus direktorė Birutė Kulpinskaitė įteikė padėką R. Morkūnaitei už svarų indėlį įamžinant Lietuvos dainiaus Jono Mačiulio-Maironio atmintį respublikinėje parodoje-konkurse „Maironis tautodailininkų kūryboje“.2010 m. Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija Reginai įteikė padėką už dalyvavimą Pirmojoje apžvalginėje Lietuvos tautodailininkų primityvistų Monikos Bičiūnienės vardo parodoje-konkurse.

Bibliografijos nuorodų sąrašas
Morkūnaitė, Regina. Anykščių ir Druskininkų, kurortiniam poilsiui tinkamų miestų, reljefo savybių palyginimas [interaktyvus], Vilnius, [žiūrėta 2014 m. kovo 5 d.]. Prieiga per internetą:
http://www.grazitumano.lt/wiki/index.php/Anyk%C5%A1%C4%8Di%C5%B3_ir_Druskinink%C5%B3%2C_kurortiniam_poilsiui_tinkam%C5%B3_miest%C5%B3%2C_reljefo_savybi%C5%B3_palyginimasMorkūnaitė, Regina
Anykščių ir Druskininkų reljefo reikšmė organizuojant kurortinį poilsį / Regina Morkūnaitė. - Iliustr. // Žalioji Lietuva. - ISSN 1392-2858. - 2010, Nr. 1, p. 10.


Morkūnaitė, Regina
Changes in blowout segments of the main ridge in the Curonian spit in 1999-2003 = Kuršių nerijos Didžiojo kopagūbrio pustomų segmentų pokyčiai 1999-2003 / Regina Morkūnaitė, Algimantas Česnulevičius. - Graf., schem. - Santr. liet. - Bibliogr.: 18 pavad. // Acta zoologica Lituanica. - ISSN 1392-1657. - Vol. 15, nr. 2, p. 145-150.


Morkūnaitė, Regina
Data base of urban relief of the Vilnius city / Regina Morkūnaitė, Algimantas Česnulevičius. - Angl. - Bibliogr.: 9 pavad. // Geosciences for urban development and environmental planning / [edited by J. Satkūnas and R. Kanopienė. - Vilnius : [Geological Survey of Lithuania], 2003. - P. 19.

Česnulevičius, Algimantas
Correlation of genetic and morphometric types of Sventoji River catchment relief (north-east Lithuania) / Algimantas Cesnulevicius, Regina Morkunaite. - Angl. // Geological quarterly. - ISSN 1641-7291. - 2003, vol. 47, iss. 2, p. 149-154.


Česnulevičius, Algimantas
Defliacinių daubų dinamika Kuršių nerijos Didžiajame kopagūbryje / Algimantas Česnulevičius, Bogdana Izmaiłow,Regina Morkūnaitė. - Lent., žml., graf. - Santr. angl. - Bibliogr.: 23 pavad. // Geografija. - ISSN 1392-1096. - T. 42, Nr. 2 (2006), p. 21-28.


Česnulevičius, Algimantas

Dynamics of the Main Dune Ridge of the Curonian Spit and its link with the development of Curonian lagoon coast / Algimantas Česnulevičius,Regina Morkūnaitė // Long term ecological research Baltic Conference. - Vilnius : [Institute of Ecology of Vilnius University], 2004. - P. 16.


Erozijos intensyvumas Vilniaus miesto urbanizuotose teritorijose
/ Algimantas Česnulevičius, Artūras Bautrėnas, Regina Morkūnaitė, Tadas Čeponis. - Schem., žml., lent., diagr., graf. - Santr. angl. - Bibliogr.: 12 pavad. // Geografija. - ISSN 1392-1096. - T. 42, Nr. 1 (2006), p. 1-6.


Gamtos bei visuomenės geografinis pažinimas ir krašto tvarkymas
= Geographical knowledge of nature and society and land management : straipsnių rinkinys / Vilniaus universitetas. Gamtos mokslų fakultetas. Bendrosios geografijos katedra ; [sudarytojas ir redaktorius Algimantas Česnulevičius]. - [Vilnius] : Vilniaus universiteto leidykla, 2001 (Vilnius : VU l-klos sp.). - 147, [1] p. : iliustr. ; 24 cm

Santr. angl. - Aut.: Jurgita Antuchevičienė, Renata Bagdžiūnaitė, Angelija Bučienė, Algimantas Česnulevičius, Vytautas Dvareckas, Algirdas Gaigalas, Paulius Kavaliauskas, Vaidotas Kazakauskas, Jolita Lukštaitė, Jurgita Mačiulytė, Jonas Milius, Regina Morkūnaitė, Evaldas Navys, Algimantas Ramonas, Gintaras Ribokas, Egidijus Rimkus, Gintarė Sabo, Mamane Nouri Sabo, Ričardas Skorupskas, Gintautas Stankūnavičius, Aleksandras Šliaupa, Vytautas Valenta, Jurgis Valiūnas, Darijus Veteikis, Jonas Volungevičius, Lina Žilinskienė. - Bibliogr. str. gale. - Tiražas 200 egz. ISBN 9986-19-450-4


Morkūnaitė, Regina

Ievos Bunokaitės paroda Kongresų rūmuose / Regina Morkūnaitė. - Portr. // Lietuvos aidas. - ISSN 1648-4215. - 2013, lapkr. 30, priedas "Naujausios žinios", p. 1.


Morkūnaitė, Regina

Kai žemė "pabėga"… / Regina Morkūnaitė // Žaliasis pasaulis. - ISSN 1392-2092. - 2003, birž. 12, p. 10.
Apie nuošliaužas Vilniuje.

Klimato kaita: prisitaikymas prie jos poveikio Lietuvos pajūryje / [Arūnas Bukantis, Inga Dailidienė, Algimantas Česnulevičius, Leonora Živilė Gelumbauskaitė, Darius Jarmalavičius, Rima Kavolytė, Justas Kažys, Judita Liukaitytė, Regina Morkūnaitė, Renata Pilkaitytė, Ričardas Paškauskas, Rasa Povilanskienė, Artūras Razinkovas, Egidijus Rimkus, Gintautas Stankūnavičius, Edvinas Stonevičius, Jonas Šečkus, Elena Taločkaitė, Gintautas Žilinskas ; redaktorių kolegija: Arūnas Bukantis … [et al.]. - Vilnius : Vilniaus universiteto leidykla, [2007] (Vilnius : Akritas). - 103, [5] p. : iliustr., žml. ; 21 cm
Aut. nurodyti antr. lapo kt. pusėje. - Bibliogr.: p. 102-107. - Tiražas 200 egz. ISBN 978-9955-33-106-3


Lietuvos geomorfologijos raida XX amžiaus idėjų kontekst
e / Algimantas Česnulevičius, Kęstutis Švedas, Regina Morkūnaitė, Stasys Paškauskas, Violeta Pukelytė, Irena Vekeriotienė, Danguolė Karmazienė. - Schem. - Santr. angl. - Bibliogr.: 17 pavad. // Baltica. - ISSN 0067-3064. - Vol. 24, spec. iss. (2011), p. 19-22.


Morkūnaitė, Regina
Lietuvos pajūrio kopų ištirtumas istorinėje retrospektyvoje / Regina Morkūnaitė. - Iliustr. - Santr. angl. - Bibliogr.: 27 pavad. // Baltica. - ISSN 0067-3064. - Vol. 24, spec. iss. (2011), p. 143-146.

Morkūnaitė, Regina
"Nebyliųjų" smėlio kopų tyrinėjimų pėdsakais Lenkijoje / Regina Morkūnaitė. - Iliustr. - Santr. angl. - Bibliogr.: 18 pavad. // Geologijos akiračiai. - ISSN 1392-0006. - 2003, Nr. 3/4, p. 35-38.


Morkūnaitė, Regina
Pustomos smėlio kopos nyksta / Regina Morkūnaitė. - Iliustr. // Klaipėda. - ISSN 1392-558X. - 2005, spal. 7, priedas "Jūra", p. 1, 6.
Apie Geologijos ir geografijos instituto mokslininkų atliktus Kuršių nerijos kopų ir jų pokyčius formuojančių veiksnių tyrimus.


Morkūnaitė, Regina
Ugnies užkalbėjimas ; Fėjos žingsniai ; Iš ne mano dienoraščio ; Raganų kraujo : (pagal "Meistrą ir Margaritą) : [eilėraščiai] / Regina Morkūnaitė // Išpažįstame šį jausmą ir meile vadiname / [sudarytojas Algirdas Ražinskas]. - Anykščiai : Anykščių rajono literatų klubas "Marčiupys", 2007. - P. 202-205.


Morkūnaitė, Regina
Parabolic dunes and soils of the Curonian spit, south-eastern Baltic Sea coast / Regina Morkūnaitė, Ieva Baužienė, Algimantas Česnulevičius. - Žml., iliustr., schem., graf., diagr. - Bibliogr.: 48 pavad. // Baltica. - ISSN 0067-3064. - Vol. 24, no. 2 (2011), p. 95-106.


Morkūnaitė, Regina

Recent investigations of the peculiarities of Vilnius relief dynamics / Regina Morkūnaitė, Algimantas Česnulevičius // Proceedings of the Estonian Academy of Sciences. Geology. - ISSN 1406-0132. - Vol. 54, iss. 3 (2005), p. 191-203.
Taip pat prieinama internete: http://search.epnet.com


Morkūnaitė, Regina

Vengrijos eolinių masyvų ir papustymų palyginimai su Lietuvos kopomis / Regina Morkūnaitė. - Iliustr., lent., žml. - Santr. angl. - Bibliogr.: 12 pavad. // Geologijos akiračiai. - ISSN 1392-0006. - 2009, Nr. 3/4, p. 61-66.

Morkūnaitė, Regina
Vilniaus viduramžių reljefas = The medieval relief of Vilnius city / Regina Morkūnaitė, Gediminas Vaitkevičius. - Gretutinis tekstas liet., angl. // XIII pasaulio lietuvių mokslo ir kūrybos simpoziumas / Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerija, Lietuvos mokslų akademija, Lietuvos mokslininkų sąjunga. - Vilnius : Lietuvos mokslininkų sąjunga, 2005. - P. 278.Morkūnaitė, Regina

Под воздействием ветра дюны исчезают / Регина Моркунайте. - Iliustr. - Rus. // Клайпеда. - ISSN 1392-5598. - 2005, 7 окт., прил. "Море", р. 1, 6.
Apie Geologijos ir geografijos instituto mokslininkų atliktus Kuršių nerijos kopų ir jų pokyčius formuojančių veiksnių tyrimus.REGINA MORKŪNAITĖ: Anykštėnų biografijų žinynas
[interaktyvus], Anykščiai, [žiūrėta 2014 m. vasario 28 d.]. Prieiga per internetą: http://www.anykstenai.lt/asmenys/asm.php?id=252Parengė Audronė BEREZAUSKIENĖ