Pakastinė varškė

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 2,7 / 5 (358 balsai)

Parengė: bibliotekininkė Violeta Karklytė


Trakiškio vaišės

Panevėžio rajone, Miežiškių seniūnijoje, Žaliosios pagiry, prie Juostos vingio, išsibarstę Kulbių, Kuzmiškio, Pavašakių, Jasvilonių, Margučių ir kiti Trakiškio krašto kaimai. Čia senų vienkiemių šeimininkės iš kartos į kartą perduoda tradicinius vaišių stalo receptus. Kiekviena kalendorinė šventė turėjusi tik jai būdingus patiekalus kurie ir šiandien tebegaminami: Kūčių šližikai, miešimas, Kalėdų pyragai, kepta žąsis, Užgavėnių paliepsniai, Velykų babka, Sekminių virtiniai, pakastinė varškė, špokai ir kt . Mane ypatingai sudomino patalkių valgis - pakastinė varškė. Esu pati ragavusi pakastinės varškės labai skanus valgis. Noriu parašyti apie šį patiekalą .Tai sužinome iš Trakiškio bendruomenės namų išleistos knygos „Trakiškio vaišės“. Joje pateikta daug valgių receptų, liudijančių šeimininkių išradingumą bei kūrybiškumą. Nuotraukose pateikti to krašto receptų valgiai. Jie ir jų pavadinimai žadina apetitą ir norą pabandyti pagaminti savo virtuvėje. Iš vaišių dainų ir žaismingų liaudies posakių matyti, jog to krašto žmonių mokėta turiningai ir sočiai švęsti.

Nuotraukoje : Trakiškio krašto šeimininkės

Pakastinė varškė


Kai gaspadinė atskirdavo grietinę, iš nuleisto pieno mokėdavo pagaminti labai skanią varškę. Pieną suraugindavo tame pačiame inde, neperpildavo į kitą. Liesą varškę supila į sūrmaišį, pakabina, kad kelias valandas varvėtų išrūgos. Varva labai vangiai. Tada sūrmaišį susuka į kelis sluoksnius skudurų ir pakasa į žemę. Žemėje sūrmaišis būna 4 - 8 valandas. Atkasta varškės masė būna vientisa. Skiedžiama su saldžiu pienu iki tokio tirštumo, kokio pageidaujama. Niekas nepasakys, kad tai ne grietinė. Tokia pakastine varške dažyk blynus į sveikatą. Aukštaičiai sako: „Nuo varškės dantys išbarškės“.

                 Šį receptą papasakojo šeimininkė Elena Nakvosienė

Nuotraukoje trakiškietė E. Nakvosienė


Palinkėjimai prie stalo

Į tavo sveikatą į mano živatą.

Svečiui nebuvėliui sūrio supuvėlio.

Sveiks, bižai. Dėkui, kaušai.

Ačiu – pabučiuok pačių.

Mįslės

1. Negyvas rėkia. (Spirgas)

2. Daili bačkelė, be jokio lankelio. (Kiaušinis)

3. Gardi košytė iš visų laukų surinkta. (Medus)

4. Tik užgimęs, o jau pasipūtęs. Kas? (Blynas su mielėmis)

5. Kas didesnis už duonos kąsnelį? (Kepalas)

6. Peiliais pjausto: kraujo nė lašo. (Duona)

7. Muša mane pagaliais, degina mane ugnimi, pjausto peiliais ir visi mane myli. (Duona)

8. Baloj balaitėj nuklimpo kumelaitė, penki vilkai traukė, du vanagai laukė. (Šaukštas valgant)

9. Strova šeimyną arba vaikus suėdė – Varnui pasitaikė pačiupti lauke katę, kurią jie atnešė į lizdą savo vaikams – jauniems varniukams sulesti; bet kai varnas tuoj pat, tik ją atnešęs, nuskrido, katė varniukus suėdė. (Strova – patiekalas, valgis)


Naudota literatūra

1. „Trakiškio vaišės“ sudarė Vitalija Vasiliauskaitė; [Miežiškių seniūnijos kultūros centro Trakiškio bendruomenės namai]. – [Panevėžys]: UAB Spalvų spektras, 2008.- 23 p.: iliustr., p.1 – 20, p.2

2. http://www.tautosaka.lt/pasakojamoji-tautosaka/misles-minkles-galvosukiai/


Iliustracijoms naudota literatūra      

1.„Trakiškio vaišės“ sudarė Vitalija Vasiliauskaitė; [Miežiškių seniūnijos kultūros centro Trakiškio bendruomenės namai]. – [Panevėžys]: UAB Spalvų spektras, 2008.- 23 p.: iliustr. (knygos viršelis)

2.B.Vertelka „Sekminės vienkiemyje, po tuopomis“, „XXI amžius“, Krikščioniškos minties, kultūros ir visuomenės laikraštis, Nr. 42, (1539), 2007. 06. 01, p. ,iliustr. (Nuotrauka Trakiškietė E.Nakvosienė)

3.Nuotrauka iš asmeninio V.Šaparnienės albumo (Trakiškio krašto šeimininkės)