Paslaptingieji nakties skrajūnai Renave

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,8 / 5 (1 342 balsai)
Kiekvienais metais Renavas atskleidžia naujų ne tik istorijos, bet ir gamtos pasaulio paslapčių. Viena jų - paslaptingieji nakties skrajūnai - šikšnosparniai. Nuo neatmenamų laikų mažai žinomus, nepaaiškinamus dalykus gaubdavo paslapties ir net baimės skraistė. Tai neaplenkė ir visada greta žmogaus gyvenančių šikšnosparnių. Jų naktinis gyvenimas, begarsis skrydis, nepatraukli išvaizda, sugebėjimas orientuotis absoliučioje tamsoje, daliai žmonių sukelia baimės jausmą, jie yra vieni mažiausiai ištirtų gyvūnų.

Per šimtmečius susikūręs, Renavo parko su centriniais rūmais bei pagalbiniais pastatais kompleksas, suformavo unikalią, mažai kur Lietuvoje aptinkamą savo rūšine sudėtimi ir gausa šikšnosparnių bendriją. Čia vasaros metu galima rasti net 12 iš 15 Lietuvoje aptinkamų šikšnosparnių rūšių. Kasmet čia įsikuria 1-2 kolonijos po (25-35 žvėrelius) didžiausių Lietuvoje šikšnosparnių - rudųjų nakvišų. Vasaros laikotarpiu čia jauniklius atsiveda ir apie 20 šikšniukių nykštukų patelių. Tai patys mažiausi Lietuvoje šikšnosparniai, sveriantys vos 4-6 gramus. Tokią šių naktinių žvėrelių įvairovę ir gausą Renave lemia : veisimuisi tinkami drevėti medžiai, seni pastatai, rami aplinka bei puikios mitybos vietos - vandens telkiniai, parko aikštelės, medžių alėjos, Varduvos upės slėnis. Manoma, kad Renavo šikšnosparnių branduolys susidarė dar prieš kelis šimtmečius, daugiausia įsikurdamas parko alėjų medžiuose, ūkinių pastatų palėpėse. Šiuo metu parko medžiams dar labiau subrendus, pagausėjus juose drevių, genių iškaltų uoksų, susidarė dar geresnės sąlygos šikšnosparniams gyventi ir saugiai vesti vaikus. Pastaraisiais metais Renavo dvarą ir parką jau aplankė per 40 mokslininkų iš Olandijos, Vokietijos, Suomojos, Švedijos, Latvijos, Estijos ir kt. šalių. Planuojama rengti projektus, kurių tikslas gauti lėšų Renavo parko šikšnosparnių populiacijai išsaugoti.

Atvykite šiltą vasaros pavakarę prie Renavo rūmų mistinėje aplinkoje pasigėrėti, jau ne vieną šimtmetį šmėščiojančiais šikšnosparnių siluetais. Jie randasi Mažeikių rajono Sedos seniūnijos Renavo kaime.


Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai :

1.http://www.museums.lt/zurnalas/2004'2_3/makavicius.htm_20k_

2.http://www.mazeikiai.biz/gamtosauga/siksnosparniai_2007.pdf_

3.http://www.mke.lt/varduvos_krastovaizdzio_draustinis_22k_

4.http://www.mke.lt/vandeninis_peliausis_18k