Signataras R. Ozolas: sunkiau išmokstama tikrosios laisvės

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (6 balsai)
Lietuvos Sаjūdžio iniciatyvinės grupės narys, signataras Romualdas Ozolas – vienas iš tų šalies intelektualų, kurie aktyviai pasisako dėl tikrosios Lietuvos nepriklausomybės bei siektų idealų ir dabar. Anot jo, šiuo metu yra likusi tik "liekanėlė to", ko 1988-1990 metais užsibrėžė siekti į judėjimą susibūrę žymūs mokslo ir meno žmonės. Svarbiausias jų tikslas buvo atkurti nepriklausomą demokratinę valstybę, kurioje viešpatautų dora ir santara.


„Dar Sąjūdžio metais sakiau, kad mūsų laukia labai sunkūs laikai. Ir ne tik dėl to, kad po totalitarizmo sunkiai išmokstama demokratijos. Dar sunkiau išmokstama tikrosios laisvės - būti nepriklausomam laisvėje“, - teigia signataras.


Ir po dvidešimt atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės metų R. Ozolas įžvelgia nemažai pavojų mūsų valstybės suverenitetui, jos „paskendimui“ eurointegracijoje, nežinioje, koks turėtų būti mūsų pokrizinis ūkis, pagaliau vidinėje žmonių neviltyje. Anot jo, ji reiškiasi, kaip vienų puikavimasis turtu, kitų - kaip emigravimas, žudymasis, parsidavinėjimas užsienio viešbučiuose, ir yra sunkiai įveikiama. „Aš nežinau kito būdo, kaip tik bandyti siūlyti atsilaikyti, nepasiduoti, kaip buvo siūloma nepasiduoti ir sovietiniais metais", - tvirtina politikas.


Tiesa, pastaruoju metu tiesiogiai politinėje ir vykdomosios valdžios veikloje jis nedalyvauja. Tai aiškina paprastai: iš aktyvios politikos jis buvo pašalintas. Lygiai taip pat, kaip tyliai buvo šalinami ir kiti. Net tie, kurie stovėjo prie vairų.


Vis dėlto laisvo žmogaus, juolab filosofo, pašalinti neįmanoma iš niekur. Signataras tikina, kad „mes turim labai aiškią ir asmeninę, ir visuomeninę paskirtį - atsilaikyti čia, Lietuvoje, ir gyventi, pamažu vaduotis iš laisvės epileptinių traukulių“.


Atvirame laiške 2009 m. lapkričio 11 d. Prezidentei Daliai Grybauskaitei R. Ozolas išreiškia susirūpinimą dėl dūstančios ir merdinčios Lietuvos valstybės ir į „idėjų banką“ siūlo savo indėlį - keletą neatidėliotinų valstybės atkūrimo darbų. Be ekonominių priemonių, jis ypač atkreipia dėmesį į žmones. „Mes neturime nacionalinės ekonomikos, turime tik žmones. Išsaugokime juos, kad paskutiniai neišsivaikščiotų uždarbiauti kitur arba neišmirtų dėl skurdo. Išsaugokime žmones - jie gal sukurs naują, iš mūsų nacionalinės bendruomenės energijos iškelsimą ekonomiką, kurios sukūrimas - mūsų valstybės ateities pamatas. Tačiau šiandien neturime mažinti socialinių išmokų motinoms, pensininkams, kultūrininkams, mokslo žmonėms ir kitiems nacijos gyvybinį bei kultūrinį potencialą saugojantiems ir gaminantiems žmonėms,“ – rašo šalies vadovei Nepriklausomybės Akto signataras.


R. Ozolo kelias iki brandaus filosofo, Sąjūdžio veikėjo ir Nepriklausomos Lietuvos politiko dėsningas.


R. Ozolas gimė 1939 m. sausio 31 d. Pasvalio rajono Joniškėlio miestelyje, tarnautojo šeimoje. 1957 m. baigė Bazilionų vidurinę mokyklą Šiaulių rajone. 1962 m. baigė Vilniaus valstybinį universitetą. Filologas. 1965-1968 m. "Kultūros barų" žurnalo redakcijos atsakingas sekretorius, skyrių redaktorius. 1968-1973 m. Vilniaus universiteto aspirantas. 1973-1989 m. Vilniaus universiteto dėstytojas. 1975-1980 m. dirbo LTSR Ministrų Tarybos sekretoriate. 1980-1989 m. dirbo "Minties" leidyklos vyriausiojo redaktoriaus pavaduotoju. 1988-1990 m. Lietuvos Sаjūdžio iniciatyvinės grupės narys, Sаjūdžio Seimo tarybos vicepirmininkas. "Atgimimo" laikraščio steigėjas. 1989 m. LTSR Aukščiausiosios Tarybos deputatas, TSRS liaudies deputatas, 1990 m. - Lietuvos Respublikos Aukčiausiosios Tarybos deputatas, Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras. 1990-1991 m. Lietuvos Respublikos Ministro pirmininko pavaduotojas. 1990-1993 m. Lietuvos valstybinės regioninių problemų komisijos pirmininkas. Nuo 1992 m. Lietuvos centro judėjimo, nuo 1993 m. - Lietuvos centro sаjungos pirmininkas. 1992 m. išrinktas į Seimą. Buvo frakcijoms nepriklausančių Seimo narių grupėje. 1996 m. perrinktas į Seimą Dzūkijos 69 rinkiminėje apygardoje.


R. Ozolas rašo geopolitikos, valstybės, tautų ir tautinių mažumų, kultūros ir kitais klausimais, išleido keletą knygų.

Šaltiniai

http://lt.wikipedia.org/wiki/Romualdas_Ozolas;

www.lrs.lt;

Kn. „Sąjūdis ir dabartis“, Margi raštai, Vilnius, 2004;

www.bernardinai.lt. Romualdas Ozolas. “Išvažiuokit! Ir kuo greičiau”;

www.respublika.lt. Atviras laiškas Lietuvos prezidentei, 2009-11-16 ;