Skaivė Meškauskienė – bibliotekininkė, pedagogė, kraštotyrininkė, sportininkė šachmatininkė, politikė

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (350 balsai)


Skaivė Meškauskienė, 2015 m. (Ievos Vogulienės nuotrauka)Anykščių kraštą garsina žymūs žmonės: rašytojai, poetai, literatai, aktoriai, dailininkai, mokslininkai. Minėtų žmonių veikla visiems matoma, tarsi apčiuopiama. Autorių knygas mes skaitome, aktorių vaidmenis stebime teatro scenose ar televizijos ekranuose, dailininkų bei kitų kūrėjų darbus matome parodose. Tačiau yra žmonių, vertų ne mažesnės pagarbos ir dėmesio, tik jų veikla – mažiau matoma ir mažiau žinoma. Turiu galvoje šachmatininkus. Šių žmonių nuotraukos rečiau spausdinamos ant populiarių žurnalų viršelių, nebent jie būtų pasaulinio garso žvaigždės. Tokie, kaip pirmasis profesionalus Lietuvos šachmatininkas Vladas Mikėnas, Pasaulio čempionai Garis Kasparovas, Anatolijus Karpovas, ar šiuo metu geriausias Pasaulio šachmatininkas, norvegas Magnusas Carlsenas. Tačiau ir Anykščių krašte gyvena gabūs, talentingi šio sporto meistrai, kurie savo pasiekimais garsina gimtąjį kraštą.

Anykščių rajono savivaldybės Liudvikos ir Stanislovo Didžiulių viešojoje bibliotekoje Kraštotyros ir leidybos skyriuje dirbanti vyriausiąja bibliotekininke Skaivė Meškauskienė yra pripažinta geriausia Rytų Aukštaitijos šachmatininke-mėgėja. Pastaruosius penkerius metus – 2009 m., 2010 m., 2011 m., 2012 m. ir 2014 m. – S. Meškauskienė išrinkta geriausia Anykščių rajono šachmatininke. Ji apdovanota įvairiomis padėkomis, diplomais, prizais, taurėmis. 2014 metais, būdama geriausia šachmatininke rajone, ji dar pelnė ir Šachmatų super ledi nominaciją.

Turinys

Trumpi biografijos duomenys

S. Meškauskienė gimė 1974 m. gegužės 28 d. Anykščiuose. 1981 m. pradėjo lankyti Anykščių Antano Vienuolio vidurinę mokyklą (dabar progimnazija). Šachmatais žaisti Skaivė pradėjo anksčiau, nei lankyti mokyklą. Būdama ketverių metukų ji jau stumdė šachmatų figūrėles. Mokykloje buvo aktyvi Šachmatų būrelio, kuriam vadovavo treneris Jonas Beliauskas, narė. Kartu su kitais būrelio nariais ji atstovavo Anykščius įvairiuose turnyruose: Utenoje, Ukmergėje, Zarasuose, Nemenčinėje, Rokiškyje, Biržuose, Jonavoje, Kėdainiuose ir kituose Lietuvos miestuose.
Baigusi mokyklą jaunoji šachmatininkė sukūrė šeimą. Mylimiausią pomėgį – šachmatus – kurį laiką teko atidėti į šalį. 1992–1996 m. S. Meškauskienė dirbo Rubikių (Anykščių r.) pradinėje mokykloje. Dirbdama ji neakivaizdžiai mokėsi ir 1995 m. baigė Vilniaus technologijos mokyklą, įgijo pašto pareigūnės specialybę. 2004 m. ji baigė studijas Šiaulių universitete ir įgijo mokytojos išsilavinimą, jai suteiktas edukologijos bakalauro kvalifikacinis laipsnis.
1998 m. S. Meškauskienė pradėjo dirbti Anykščių viešosios bibliotekos Piktagalio filiale, 2001–2008 m. ji dirbo Andrioniškio kaimo bibliotekoje, o nuo 2008 m. iki šiol ji yra Viešosios bibliotekos Kraštotyros ir leidybos skyriaus vyr. bibliotekininkė.


S. Meškauskienė yra Lietuvos bibliotekininkų draugijos Anykščių skyriaus bei Anykščių Teresės Mikeliūnaitės kraštotyros draugijos narė, įvairių kultūros projektų vadovė bei renginių organizatorė.

Sportiniai pasiekimai ir organizacinė veikla

S. Meškauskienė aktyviai dalyvauja sportinėje ir visuomeninėje veikloje. Nuo 2008 m. S. Meškauskienė yra Anykščių A. Vienuolio gimnazijos šachmatų būrelio vadovė. Šachmatų trenerė stengiasi, kad būrelio lankytojai ne tik turiningai leistų laisvalaikį, bet ir suprastų, kad žaidimas šachmatais yra menas, sportas, mokslas. Skaivė yra įsitikinusi, kad norint gerai žaisti šachmatais būtina ir praktika, ir teorinės žinios, kad be teorijos pagrindų sunku pasiekti gerų rezultatų. S. Meškauskienė sako: „Žaidimas šachmatais yra kūryba. Išmokti kurti – tai mąstyti, žaidžiant numatyti kelis ėjimus į priekį, spręsti logikos uždavinį su daugybe nežinomųjų“.


Skaivė yra Anykščių šachmatų klubo „Šešiasdešimt keturi“ narė. Kartu su anykštėnais šachmatininkais Algiu Šalaka, Robertu Kemekliu, Tomu Gudoniu, Egidijumi Lavinsku ir kitais gina Anykščių garbę įvairiausiuose turnyruose. Šachmatininkė skina pergales ne tik tarp moterų, jai puikiai sekasi kovoti ir su vyrais. Jei prieš pora dešimtmečių tarp Anykščių kraštą garsinančių šachmatininkų buvo minimos dabar jau šviesaus atminimo Jono Juknevičiaus, Jono Beliausko pavardės, tai šiandien vis dažniau ir dažniau kalbama apie S. Meškauskienės pergales.


Aktyvi sportininkė dalyvaudama šachmatų varžybose pelnė gausybę apdovanojimų: 2006 m. ji tapo Utenos apskrities čempione tarp moterų, 2008 m. moterų grupėje ji užėmė I-ąją vietą Anykščių miesto šventės „Lietuvai ir pasauliui atviri Anykščiai“ šachmatų varžybose, kuriose varžėsi 26 dalyviai iš Vilniaus, Utenos, Ukmergės ir Anykščių. Kalėdiniame šachmatų žaibo turnyre Skaivė buvo pirma, nugalėjusi 12 varžovų. 2009 m. Utenos apskrities seniūnijų sporto žaidynėse ji su komanda užėmė II-ąją vietą, o 2010 m. tapo Utenos regiono pirmos vietos laimėtojais. 2009 m. šachmatų taurei varžybų skirtų Jonui Juknevičiui atminti ir Aukštaičių žaidynių Lietuvos 1000-mečiui paminėti asmeninėse varžybose Skaivė buvo pirma.


2010 m. Skaivė užėmė II-ąją vietą Anykščių miesto šventės ir Pasaulio anykštėnų VI suvažiavimo „Su Šventąja širdy“ šachmatų varžybose. Tais pačiais metais užimta antroji vieta tradiciniame šachmatų turnyre, skirtame Kovo 11-osios Akto signatarės Irenos Andrukaitienės pereinamajai taurei laimėti, I-oji komandinė vieta Utenos apskrities (regiono) seniūnijų sporto žaidynėse (su Anykščių rajono šachmatininkų komanda). 2011 m. S. Meškauskienė tapo Rokiškyje vykusio Regiono šachmatų turnyro nugalėtoja ir Anykščiuose vykusiame šachmatų turnyre skirtame Jonui Juknevičiui atminti užėmė I-ąją vietą.


Šachmatų varžybų Kovo 11-osios Akto signatarės Irenos Andrukaitienės pereinamajai taurei laimėti, akimirkos, 2014 m. (Stanislovo Semėno nuotrauka)2011–2014 m. iškovota I-oji vieta tradiciniame šachmatų turnyre, skirtame Kovo 11-osios Akto signatarės Irenos Andrukaitienės pereinamajai taurei laimėti moterų įskaitoje.


2011–2014 metais ji tapo Anykščių rajono seniūnijų sporto žaidynių nugalėtoja kartu su Anykščių šachmatininkų komanda.


Šachmatų varžybų „Seimo taurė -2013“ akimirkos, 2013 m. (Nuotr. iš asmeninio albumo)


2013 m. S. Meškauskienė iškovojo I-ąją vietą Anykščių miesto šventės „Buvom, esam. BŪSMA!“ šachmatų varžybose. Tais pačiais metais ji tapo ir Lietuvos kaimo sporto ir kultūros asociacijos „Nemunas“ valdybos asmeninėse šachmatų varžytuvėse Maišiagaloje prizininke bei pirmos vietos nugalėtoja šachmatų varžybose Mačionyse.Šachmatų turnyro Olimpinio, pasaulio ir Europos čempiono Virgilijaus Aleknos įsteigtai taurei laimėti, akimirkos, 2013 m. (Stanislovo Semėno nuotrauka)


2013–2014 m. geriausia Anykščių rajono šachmatininkė užėmė I-ąją vietą Kupiškyje, šachmatų turnyre Olimpinio, pasaulio ir Europos čempiono Virgilijaus Aleknos įsteigtai taurei laimėti.S. Meškauskienei įteikta Olimpinio, pasaulio ir Europos čempiono Virgilijaus Aleknos įsteigta taurė, 2014 m. (Stanislovo Semėno nuotrauka)


Sudėtinga būtų išvardinti visus šachmatininkės laimėjimus, tačiau labai džiugu, kad ji ne tik žaidžia, bet, sekdama trenerio – šviesaus atminimo Jono Beliausko pėdomis, savo patirtį perduoda mokiniams.

2011–2012 m. Tarptautinei vaikų gynimo dienai organizuotame renginyje ji žaidė simultaną Anykščių miesto parke su vaikais ir jaunimu. 2011 m. jos iniciatyva Anykščiuose organizuotas šachmatų turnyras ir žygis plaustais Šventosios upe Kauno ir Ukmergės šachmatų klubų šachmatininkams.

Pomėgis kolekcionuoti knygų skirtukus

Be šachmatų sporto, kraštotyros ir bibliotekinės veiklos, S. Meškauskienė dar turi pomėgį – kolekcionuoja knygų skirtukus.


Bibliotekininkė S. Meškauskienė skirtukais susižavėjo prieš penkerius metus Vilniaus knygų mugėje. Dabar jos kolekcijoje daugiau kaip 600 knygų skirtukų. Apie 100 jų yra labai įdomių savo forma ir spalvomis, būdingų tik Anykščiams ir labai tautiškų.


Bibliotekininkės knygų skirtukų kolekciją pildo ir pažįstami, ir nepažįstami žmonės: sužinojęs jos pomėgį dažnas skirtuką jai parveža lauktuvių iš kelionės, kai kas atiduoda savo lyg ir netyčia sukauptus rinkinius. Net Knygų mugėje bene 10 skirtukų kolekcininkei padovanojo Antano Baranausko pagrindinės mokyklos mokytoja Nelė Rasalienė. Saugotą fotografės Onos Pajedaitės austą knygų skirtuką Skaivė gavo iš anykštėno rašytojo Vygando Račkaičio. Ne mažą kolekcijos dalį sudaro VU profesoriaus Osvaldo Janonio dovanoti skirtukai.

Politinė veikla

2002 m. aktyvi visuomenininkė S. Meškauskienė įstojo į Lietuvos liberalų sąjungą, 2003 m. kelioms partijoms susijungus tapo politinės partijos Liberalų ir centro sąjungos nare. 2011 m. dalyvavo Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimuose. 2014 metais jungiamajame suvažiavime susijungus su politine partija „Sąjunga TAIP“ į Lietuvos laisvės sąjungą, ji tapo šios partijos nare. 2015 m. iš šios partijos pasitraukė. 2015 m. Lietuvos savivaldybių tarybų rinkimuose palaiko Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdį ir rinkimuose, partijos sąraše įrašytą 13-uoju numeriu.

Todėl norisi Skaivei palinkėti poeto, dramaturgo Kazio Inčiūros žodžiais: „Tam, kas turi Dievo kibirkštį ir ryžtą, – tebūnie visados pasiekiama tai, ko trokštama ir kur einama“.


Bibliografijos nuorodų sąrašas


ANYKŠČIUOSE VYKO TRADICINIS KALĖDINIS ŠACHMATŲ TURNYRAS [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://nyksciai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=17221


ANYKŠČIUOSE VYKO TRADICINIS ŠACHMATŲ TURNYRAS [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą:
http://www.sportocentras.ukmerge.lm.lt/index.php/34-naujienos/naujienos/505-anykiuose-vyko-tradicinis-achmat-turnyras


ANYKŠČIUOSE –„VAIKYSTĖS MIESTAS“ [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą:
http://www.anyksciai.lt/lt/naujienos_449/archive/p1240/anyksciuose-vaikystes-miestas.html


ANYKŠTIETĖ KNYGŲ SKIRTUKŲ KOLEKCIJĄ PAPILDO IR JOS BIČIULIAI
[interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. sausio 3 d.]. http://www.temainfo.lt/anykstietes-knygu-skirtuku-kolekcija-pildo-ir-jos-biciuliai/


NYKŠTĖNAI ŠACHMATININKAI TARP LIDERIŲ [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. sausio 5 d.]. Prieiga per internetą: http://www.silelis.res.lt/?lang=lt&mID=1&id=1348


ANYKŠTĖNŲ ŠACHMATININKŲ KALĖDINĖ TRADCIJA [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą:
http://www.temainfo.lt/anykstenu-sachmatininku-kaledine-tradicija/


BEREZAUSKIENĖ, Audronė: S. Meškauskienė: žaidimas šachmatais yra kūryba... [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://nyksciai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=9062&Itemid=106&ccdate=11-2012


MEŠKAUSKIENĖ, Skaivė. Iš vaikystės atėjusi meilė šachmatams : [pokalbis su S. Meškauskiene / užrašė] Audronė Pajarskienė. - Iliustr. - Portretai // Šilelis. - 2009, birž. 19, p. 7, 10.


MEŠKAUSKIENĖ, Skaivė. „Šach-mat“ – valdovas mirė : [pokalbis su S. Meškauskiene / užrašė] Dalina Rupinskienė. – Iliustr. – Žmonės // Šilelis. – 2007, liep. 21, p. 8.


MEŠKAUSKIENĖ, Skaivė. Valstybės šventes šachmatininkai pamini prie šachmatų lentų / Skaivė Meškauskienė. - Iliustr. - Mums rašo // Šilelis. - 2010, kovo 5, p. 8.


MEŠKAUSKIENĖ, Skaivė. Varžėsi kelių miestų šachmatininkai / Skaivė Meškauskienė. - Iliustr. - Atgarsiai // Šilelis. - 2013, kovo 29, p. 15.


MEŠKAUSKIENĖ, Skaivė.Vyko Kalėdinis žaibo šachmatų turnyras / Skaivė Meškauskienė ; autorės nuotrauka. - Iliustr. - Pulsas // Šilelis. - 2009, gruod. 24, p. 7.


MEŠKAUSKIENĖ, Skaivė: Savaitgalį intelektualaus sporto mėgėjai rinkosi į Anykščius [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą:
http://nyksciai.lt/index.php?option=com_content&task=view&id=15342


PASIVAIKŠČIOJIMAS PO „VAIKYSTĖS MIESTĄ“
[interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://www.anyksciuvb.lt/lt/archyvas/79-pasivaiksciojimas-po-vaikystes-miesta


ŠACHMATININKŲ STARTAI [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. sausio 3 d.]. Prieiga per internetą:
http://www.aukstaitijosgidas.lt/sportas/item/5846-sachmatininku-startai/5846-sachmatininku-startai


ŠACHMATŲ TURNYRAS, KOVO 11 – LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO DIENAI PAMINĖTI IR KOVO 11-OSIOS AKTO SIGNATARĖS I. ANDRUKAITIENĖS TAUREI LAIMĖTI [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://juodasisrikis.weebly.com/2012-04-15-turnyras.html


ŠACHMATŲ TURNYRAS, LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO DIENAI PAMINĖTI [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://www.juodasisrikis.lt/jr/?p=898


ŠACHMATŲ TURNYRAS KOVO 11 - LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO DIENAI PAMINĖTI IR KOVO 11-OSIOS AKTO SIGNATARĖS IRENOS ANDRUKAITIENĖS TAUREI LAIMĖTI [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://juodasisrikis.weebly.com/turnyras-2013-03-24.html Taip pat [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://juodasisrikis.weebly.com/2011-03-20-turnyras.html


SKAIVĖ MEŠKASKIENĖ: Anykštėnų bibliografijų žinynas [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m., sausio 5 d.]. Prieiga per internetą: http://www.anykstenai.lt/asmenys/asm.php?id=1591


ŽYGIS PLAUSTAIS ŠVENTOSIOS UPE [interaktyvus], [žiūrėta 2015 m. vasario 6 d.]. Prieiga per internetą: http://juodasisrikis.weebly.com/gens-una-sumus.html


Parengė Audronė BEREZAUSKIENĖ