Smilginiškės palivarkas - Teatro namai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 5 / 5 (3 balsai)
Smilginiškės žemė ilgus metus tylėjo ir buvo vos gyva, kai į ją užklydo Laimutė Gudaitė, moteris menininkė, vedama gražios idėjos sukurti teatro erdvę vienkiemyje, kuri taptų ne tik vieta atvežti savo turimos teatro mokyklos mokinius patirti, ką reiškia būti, dirbti ir iš naujo pažinti kaimo gyvenimą, gamtą, bet ir rengti čia kūrybines stovyklas, įvairius teatrinius užsiėmimus, rodyti spektaklius įtraukiant ir aplinkinius rajono žmones į visą veiklą, kuri čia vykdoma. Tad L. Gudaitė su savo atėjimu įpūtė gyvasties šiai sodybai ir prikėlė ją naujam gyvenimui.

Kol Smilginiškės žemė tapo tikra teatro namų erdve, prireikė daug brangaus laiko, tačiau brangaus ne vien pinigais, bet ir žmonių rankų darbu, jų gerumu ir idėjomis. Kas tik neišliejo čia savo prakaito lašo - ir teatro mokyklos mokiniais, ir Ignalinos miesto bei rajono žmonės, amžini ir nepamainomi Mielagėnų žmonės, na ir žinoma bene daugiausiai dirbanti ir puoselėjanti šią žemę pati jos savininkė Laimutė Gudaitė.

Kaip liaudis sako, darbas suartina, ir ši auksinė tiesa buvo įrodyta tik dar kartą, nes Smilginiškės žemėje vykstantys darbai sutraukė daugybę žmonių, iš pradžių vedamų vien smalsumo pasižvalgyti, kas čia veikiama. Tačiau užteko susipažinti su žemės valdytoja L. Gudaite ir išgirsti apie jos didžiulius planus, kuo turėtų virsti šie Smilginiškės plotai, ne vienas liko sužavėtas gražiomis idėjomis ir nusprendė prisidėti kuo tik galėjo prie „Teatro namų“ kūrimo. Taip vienas po kito vis užklysdavo žmonės iš įvairių Ignalinos rajono kampelių, atsinešdami ir savo gyvenimo istorijas, ypatingas, unikalias ir niekam plačiai nežinomas. Tai paprasti žmonės gyvenantys nepaprastus gyvenimus, iš kurių kiekvienas galėtų kažko pasimokyti. Tad kad nebūtų prarastos šios istorijos, rež. L. Gudaitė nusprendė jas įamžinti dokumentiniuose filmuose, kuriuos kurdavo teatro mokyklos mokiniai atvykstantys į vasarą Smilginiškėse vykstančią „Teatro egzaminų savaitę“ - kūrybines dirbtuves, kurių metu per septynias paras ne tik kuriami filmai apie šio krašto kaimo žmonių gyvenimą ir jų buitį, bet taip pat ir meniniai filmukai. Filmavimai vyksta ne tik Smilginiškės valdose, bet ir aplinkiniuose kaimuose, o ypač daug filmų sukurta Mielagėnų miestelyje įtraukiant į filmavimus ne tik savo vietinius draugus ir pažįstamus, bet ir atsitiktinius žmones sutiktus gatvėje.

Filmų kūrimas, tai neįkainojama patirtis tiek žmonėms, apie kuriuos jie yra kuriami, bet ir patiems teatro mokyklos mokiniams, kurie per filmo kūrimo procesą išmokomi dirbti ir kurti komandoje: filmuoti, montuoti filmą, jį apipavidalinti bei pristatyti. Taip pat mokomasi bendrauti su žmonėmis, pamatyti ir atskleisti kiekvieno žmogaus vidų. Kadangi filmai yra kuriami vaikų, kurie tik mokosi tai daryti, naudojantis buitine (deja ne profesionalia) kamera, tad filmukų, gražių savo mintim ir istorijom, kokybiškumas dažnai nukenčia, nes pritrūksta techninių galimybių įgyvendinti kilusiai idėjai. Tačiau pagal galimybes yra stengiamasi publikuoti sukurtus filmus ir platesnei visuomenei. Dokumentiniai filmai sukurti apie kunigus, ūkininkus, kaimo verslininkus, muzikantus, dailininkus bei kitus paprastus ir nuoširdžius žmones, asmeniniai ir grupiniai meniniai filmukai yra pristatomi bendruomeniniuose renginiuose bei įvairiuose susibūrimuose „Teatro namų“ erdvėje.

Smilginiškės kaimo bendruomenė "Teatro namai" savo veiklą pradėjo 2008 m. birželį Ignalinos r. Mielagėnų sen., Smilginiškės vsn. (juridinių asmenų registre įregistruota 2011 m. liepos 7 d.)


Jovita Balionytė