Tabalenkos pradinė mokykla

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,7 / 5 (50 balsai)

Mokytojos O. Vabolienės prisiminimai


Tabalenkos pradinė mokykla, remiantis enciklopediniais duomenimis, buvo įkurta 1922 metais ūkininko Vinco Sinkevičiaus namuose. Pirmoji mokytoja – O. Šlekytė. Mokyklos atidarymu labai džiaugėsi kaimo žmonės, ypač jaunimas. Kadangi kiekvienuose kaimo namuose reikėjo rankų ūkio darbams dirbti, todėl visi norintys mokytis galėjo tik laisvu laiku. Pirmieji mokiniai buvo įvairaus amžiaus ir mokėsi, kas kiek norėjo ir galėjo. Visiems užteko pramokti skaityti ir rašyti, kiti baigė visus keturis skyrius ir buvo gerokai mokytesni.

Kasmet norinčiųjų mokytis Tabalenkos pradinėje mokykloje daugėjo, todėl patalpos darėsi ankštos. Šią problemą nesunkiai išsprendė ūkininkas Jonas Dudavičius, 1934 metais pastatęs erdvų namą, į kurį buvo perkelta mokykla. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių mokytojai šioje mokykloje gana dažnai keitėsi: mokytojas Per. Verbus buvo ištremtas į Sibirą, mokytoja A. Baltrėnaitė – įkalinta. Iki 1945 m. dirbo mokytojas J. Guzaitis, A. Chlebavičius, J. Raižys, Vosyliūtė, Liaubicaitė. Gerokai ilgiau čia mokytojavo J. Vasiliauskienė, kuri ne tik mokė vaikus rašto, bet ir gydė ligonius. Žmonės ja labai pasitikėjo, kreipdavosi į ją pačiais įvairiausiais klausimais ir gaudavo patarimų. Mokytoja J. Vasiliauskienė buvo plačios erudicijos, mokėjo septynias užsienio kalbas, buvo giriama kaime. Ji vienintelė turėjo radijo imtuvą, telkė aplink save žmones, norinčius pasiklausyti žinių, muzikos.

Nuo 1950 m. rugsėjo 1 dienos Tabalenkos pradinė reformuota į septynmetę mokyklą. Mokiniai į šią mokyklą eidavo iš aplinkinių kaimų: Juociškių, Žemaitėlių, Radzvilonių, Raižių, Jurgelionių, Navasodų, Pušėnų, todėl buvo dirbama dviem pamainomis. Mokykla buvo kultūros centras, nes joje vykdavo susirinkimai, rinkimai, buvo demonstruojami filmai, rodomi spektakliai, kuriuos ruošdavo patys mokiniai su kaimo žmonėmis. Kaime dar nebuvo elektros, todėl renginiai vykdavo prie žibalinių lempų. Tuometiniai mokytojai kaime nuomojo kambarius (daugiausia ūkininko Juozo Vabolio namuose), nuolat bendravo tiek su jaunimu, tiek su pagyvenusiais žmonėmis. O šiems buvo didelė garbė priimti savo namuose gyventi mokytoją.

1954 m. rugsėjo 1 d. septynmetė mokykla iš Tabalenkos kamo buvo perkelta į Jurgelionių kaime esantį Bujalskų dvarą. Tabalenkoje liko pradinė mokykla. Tuo metu mekinių šioje mokykloje buvo daug, dviems mokytojams tekdavo mokyti daugiau negu 40 mokinių.

1974 m. Tabalenkos pradinė mokykla buvo perkelta į buvusio kolūkio kontoros patalpas. Tada čia mokėsi daugiau kaip 20 mokinių.

Šiame mažame namelyje dirbama ir dabar. Mokykla priklauso Pivašiūnų seniūnijai. Mokykloje yra du klasių komplektai, juose mokosi 11 mokinių. Dirba mokytoja Ona Vabolienė, šioje mokykloje besidarbuojanti 48 metus ir mokytoja Ona Janciulevičienė, dirbanti čia devintus metus. Kadangi kaimas sensta, jauni žmonės nepasilieka jame gyventi, mokinių skaičius mažėja.

Ne vienas Tabalenkos pradinę mokyklą baigęs mokinys pasirinko pedagogo profesiją. Pirmasis iš jų buvo J. Baliukynas, kuris nuo 1947 m. dirbo mokytoju Varėnos rajone. Valkininkuose dirbo Ona Baliukynaitė-Puzonienė, Alytaus rajone – Br. Baliukynaitė-Kazlauskienė, Butrimonių vidurinėje mokykloje direktore ilgus metus dirbo M. Vabolytė-Balinskienė. Alytuje A. Ramanausko-Vanago vidurinėje mokykloje matematiką dėstė N. Sinkevičiūtė-Belickienė ir daug daug kitų.


Atsiminimus užrašė Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Gervėnų filialo Vyr. bibliotekininkė Virginija Kuzmickienė