Tai įdomu

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,7 / 5 (23 balsai)
• Ąžuolas – žymiausias Lietuvos medis. Nuo 6-o tūkst. pr. Kr.

ąžuolai nuolat auga mūsų žemėje, iš pradžių – pietinėje jos dalyje, o vėliau ir visoje Lietuvoje.


• Ąžuolus senovės lietuviai vadino dievo namais. Prie jų statydavo šventyklas, dievų statulas, aukurus su amžinąja ugnimi, kur buvo aukojamos aukos. Šventi ąžuolai dažnai minimi rašytiniuose šaltiniuose ir tautosakoje.

• Šiuo metu Lietuvoje yra apie 30 tūkst. ha ąžuolynų. Daugiausia jie paplitę Nevėžio žemumoje.• Ąžuolai – šviesą mėgstantys medžiai. Miškininkų teigimu, ąžuolą reikia auginti „kailiniuose be kepurės“. Tai reiškia, jog augdamas ąžuolas iš aplink augančių medžių („kailinių“) turi jausti stelbimą, o viršutinė medžio lajos dalis jokiu būdu negali būti kitų medžių šešėlyje (privalo neturėti „kepurės“). Augdamas tokiomis sąlygomis, ąžuolas gauna pakankamai šviesos, o iš šonų savo lajomis jį spaudžiantys medžiai suformuoja tiesų ir nešakotą medžio kamieną. Todėl miškuose augantys ąžuolai yra lygiakamieniai ir turintys mažiau šakų nei augantys palaukėse ar vidury laukų.


• Ąžuolų pavėsyje saulės radiacija beveik 90% mažesnė negu atvirame lauke.


• Vienas didelis ir šakotas ąžuolas per metus išvalo apie 18 tūkst. kubinių metrų oro, per vegetacijos laikotarpį nukenksmina 130 l benzino, sunaikina tris ketvirtadalius ant jo lapų patekusių mikrobų. Tik per vieną valandą jis sugeria 8 kg anglies dvideginio, ­ tiek, kiek per tą laiką iškvepia 200 žmonių, o kaitrią vasaros dieną per 20 valandų apie save atvėsina orą už dešimtį kondicionierių. Per metus hektaras ąžuolyno sugeria daugiau kaip 50 t dulkių ir pagamina 6,7 t deguonies, kurio užtektų 25­30 žmonių.

Šaltiniai

Ąžuolai. Fotogr. A. Skrockaitė [Iš KAVB fondų] (2009 05 22)

Isokas, Gediminas. Lietuvos gamtos paminklai. Vilnius : Mintis, 1995. - 452, [1] p.

Isokas, Gediminas. Giriose. Vilnius : Mintis, 1979. - 134 p.