Tauragnai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,6 / 5 (87 balsai)

Tauragnai (nuotr. Justinos Šuminaitės)


            TAURAGNŲ ŠVIESUOLIAI


Į rytus nuo Utenos, Aukštaitijos nacionaliniame parke, gražiame gamtos prieglobstyje, įsikūręs Tauragnų miestelis – seniūnijos centras, skaičiuojantis 754 metų istoriją. „Mano gimtinė – pasakų šalis,“ – rašė poetas Teofilis Tilvytis apie gimtąsias Tauragnų apylinkes. Tauragnai, tarsi nuostabios pasakos karalystė, dunkso apsupta dviejų didingų ežerų – Tauragno ir Labės. Čia šimtamečiai miškai mena jų takeliais klaidžiojusią dukrą, garsiąją žolininkę , dažnai vadinamą „ragana“, dr. Eugeniją Šimkūnaitę. Tai ji dalijo patarimus, kaip dorai gyventi, pažinti gamtą, kurti grožį ir mylėti savo gimtąjį kraštą.

Nuo seno kiekvienas Tauragnų kampelis apsuptas legendomis, apipintas eilių ir dainų posmais, o tylų vasaros vakarą šnarančios medžių viršūnės tarytum byloja apie čia gyvenusius ir kūrusius šviesuolius, išaukštinusius savo gimtuosius namus, jų šilumą, atskleidusius nepaprastą šio krašto gamtos grožį. Tauragnų apylinkėse prabėgo poeto Teofilio Tilvyčio vaikystė ir patys gražiausi gyvenimo metai. Šios apylinkės buvo neišsemiami jo kūrybos aruodai. Džiaugsmo ašara ištryško matant, kaip liepsnojo tauragniškių akys, prisiminus poetą jo 100 –ųjų gimimo metinių paminėjime Tauragnų kultūros centre. Ne vienam, salėje sėdinčiam senoliui, teko pažinti, bendrauti, spausti ranką, dėkoti už gerus darbus kraštiečiui, poetui Teofiliui Tilvyčiui.

Suvirpa širdis, skaitant rašytojo Pulgio Andriušio kūrinius, parašytus vaizdinga aukštaičių tarme. Tauragnų takelius mynė ir žmones geru žodžiu minėjo rašytoja Ema Mikulėnaitė.Šlovė Tauragnams, išauginusiems ir subrandinusiems tiek daug puikių žmonių: rašytojų, poetų, pasakorių, menininkų ir mokslininkų.

Tauragnai (nuotr. Justinos Šuminaitės)

Turtinga praeitimi apsigobę ir šiandien didingai dunkso Tauragnai, besididžiuojantys ne tik tais, kurie čia gyveno ir kūrė, bet ir tais, kurie neužmiršta ir kaskart sugrįžta į gimtuosius namus nulenkti galvą vienišai trobelei, žemės kauburėliui, palinkusiam beržui prie kelio ir tais, kurie čia gyvena ir kuria dabartį, garsindami savo kraštą ne tik gerais darbais, bet ir literatūriniais sugebėjimais. Tauragnų kraštą garsina mėgėjų teatro „Mokas“ artistai – kelių kartų tauragniškiai , šio teatro režisierius, eilių, dainų ir jų muzikos autorius Vygantas Varneckas, Jonas Belopetravičius - mokytojas – lituanistas, kraštotyrininkas, puikus pasakorius, Alvydas Danauskas – Tauragnų seniūnas, trykštantis energija, kupinas gražių minčių ir idėjų, pasiruošęs atskubėti į pagalbą kiekvienam žmogui. Tauragniškiai didžiuojasi savo kraštiete, garsinančia šalį, Ina Marčiulionyte, nepaprastąja ir įgaliotąja ambasadore prie UNESCO ir dar daug puikių žmonių gyvena Tauragnuose: šeimininkių, audėjų, mezgėjų, dailininkų, medžio drožėjų, knygų ar kitokio meno mylėtojų. Yra žmonių, mėgstančių laisvalaikiu paimti į rankas plunksną, pieštuką ir užrašyti eilių ar dainos posmą, staiga suvirpinusį širdies stygą, vaizdingą gamtos aprašymą, netikėtai atklydusią mintį.

2004 metais gimė idėja surinkti ir užrašyti į vieną rinktinę tauragniškių eiles, padavimus, prozos kūrinėlius, vaizdingus gamtos aprašymus. Džiugu, kad žmonės leido nors trumpai pažvelgti į jų „širdžių gelmes“. Tais pačiais metais pasirodė tauragniškių kūrybos rinktinė „Širdių gelmėse“.

Mielieji, kiekvienas Jūsų užrašytas žodis, sukurtas darbelis – tai indėlis į savojo krašto istoriją, tai palikimas ateinančiom kartom. Kurkite ir rašykite, o mes skaitysime ir džiaugsimės , kad gyvename apsupti puikių ir dvasingų žmonių!


Tauragnų bibliotekos vyr. bibliotekininkė Nijolė Šuminienė