Tradicinė Amatų diena Joniškio rajone

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,2 / 5 (58 balsai)

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, siekdamas išsaugoti lietuvių tautos tradicijas ir kultūrinį paveldą, 2007 m. birželio mėnesį pirmą kartą rajone surengė Amatų dieną. Tuomet liaudies amatų puoselėtojai ir mėgėjai, besidomintys ir prijaučiantys sugužėjo į aikštę prie Joniškio kultūros centro. Čia buvo galima ne tik pamatyti, kaip rajono tautodailininkai pina iš vytelių, daro nagines, senovišku verpimo rateliu suka siūlus, bet ir pačiam viso to pasimokyti ir dar daug kitų gudrybių sužinoti.

2008 ir 2009 m. Amatų dienos meistrai ir dalyviai rinkosi Reibinių kaime — knygnešio, tautosakininko Mato Slančiausko sodyboje-muziejuje. 2008 m. šventėje dalyvavę Joniškio krašto tautodailininkai pynė krepšius, vazeles, kūrė floristines kompozicijas, drožė iš medžio, varstė senovinius sodus, pynė aukštaitiškas juostas, tapė ant šilko, siuvinėjo adinuke, verpė vilnas, netgi tvėrė pintines tvoras ir savo amato paslapčių mielai mokė visus susidomėjusius ir išdrįsusius pabandyti.

2009 m. birželio 13 d. surengtoje Amatų dienoje, be joniškiečių, dalyvavo gausus būrys liaudies meistrų iš Šiaulių ir Kuršėnų (vadovė — Laima Kelmelienė). Patyrusių tautodailininkų padedami, smalsuoliai mokėsi žiesti vazeles, puodus, pinti krepšius, rišti juostas. Žiūrovai savo akimis išvydo, kaip gimsta skudurinės lėlytės, raganaitės, angeliukai, bandė megzti riešines, dekoruotas karoliukais, karpyti iš popieriaus. Netrūko norinčių ir tradiciniu būdu iš molio nusilipdyti švilpynę, sužinoti vieną kitą siuvinėjimo ar sodų varstymo paslaptį. Veltinio papuošalus kurti mokė sesutės Urtė ir Katryna iš Gargždų, vasarojančios pas senelius Reibiniuose. O kaipgi be tūkstantmečio monetų? Prie miklaus vyruko, senovinio monetų kalimo meistro, nuolat rikiavosi eilutė. Nepabūgę pakilnoti kūjo patys pabandė nusikalti jubiliejinį pinigėlį.

Šiaulių tautodailininkai — ne tik kūrybingi ir sumanūs, bet ir balsingi. Jie, susibūrę į folkloro kolektyvą „Margulis“ (vadovė B. Poškienė), dainavo, grojo, šoko ir kitus šokdino sodybos-muziejaus kiemelyje. Nuobodžiauti neleido ir Rudiškių kaimo (Joniškio r.) folkloro ansamblis „Rudbala“ (vadovai E. Karnišauskienė ir G. Pučkus).

Išradingos Reibinių kaimo bendruomenės moterys kasmet savo paruoštais valgiais vaišina Amatų dienos dalyvius. Priverda puodus pusvarškėčių, lašiniuočių, priekepa senoviškų bado blynų — širdelių. Susirinkusieji į Mato Slančiausko sodybą-muziejų 2009 m. birželio 13 d. galėjo stebėti, kaip čia pat kiemelyje buvo kepamas šakotis. Šiuo skanėstu ir kaimiška kiaušiniene su lašinukais reibinietės vaišino visus tradicinės Amatų dienos dalyvius.

Šventės šurmulys, tranki muzika ir dainos, skambūs kūjo dūžiai, aidėję kaldinant monetas, — visa tai nė kiek netrukdė ant stulpo prie pat sodybos-muziejaus lizdą susinešusiems gandrams. Porelė smalsiai dairėsi aplink, kyščiojo kaklus, kaleno snapais.

Čia gyveno knygnešys Matas Slančiauskas

Vaizdai iš Amatų dienos 2009 m. birželio 13 d.


Amatų dienos dalyvius linksmina „Margulis“

Groja ir dainuoja „Rudbala“

Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai

1. Čižienė B. Vaikystėje išmoktas amatas pečių neslegia// Sidabrė, 2007 birželio 6, p.4 2. Krajinienė A. Amatų diena Reibiniuose// Sidabrė, 2008 birželio 4, p.4 3. Įspūdžiai ir nuotraukos iš Amatų dienos 2009 m. birželio 13 d. — Aleksandros Stulginskienės