Trakiškio krašto medžio drožėjai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,8 / 5 (461 balsai)
Panevėžio rajono Trakiškio apylinkėse gyvena įvairaus amžiaus, skirtingo

išsilavinimo, savitos manieros, originaliai kuriantys liaudies menininkai- medžio drožėjai.


Virginijus-Vilmantas Varanavičius

V. Varanavičius prie savo darbų

Pats jauniausias, bet jau pelnęs tautodailininko vardą yra Virginijus-Vilmantas Varanavičius, gim. 1966 m. kovo 19 d. Tekoriškio kaime. Specialybė stalius-dailydė. Medžio drožyba užsiima jau apie 20 metų. Darbai labai įvairūs. Jų tematika: kaimas, buitis. Drožia kaukes, šaukštus, medinius dubenius. Pats menininkas save laiko šaukštininku. Vieni darbai būna natūralaus medžio, kiti padengti laku, vaškuoti, beicuoti. Yra surengęs nemažai parodų Panevėžio mieste, Miežiškių seniūnijoje, kiekvienais metais Trakiškio bendruomenės namuose. Kaip jis pats sako, „darbas prasideda nuo medžio gabalo pasirinkimo, po to būna drožiamas kontūras, ryškinamos detalės, šlifuojama“. Bendraudamas su patyrusiais meistrais mokosi iš jų, susipažįsta su drožybos subtilybėmis. Kaip jis pats teigia, medžio drožyba pradėjo domėtis iš smalsumo, o vėliau tai tapo pomėgiu, gyvenimo būdu.


Stanislovas Šimonėlis


Stanislovo Šimonėlio darbai


Kitas įdomus mūsų krašto žmogus, netoli Kurganavos pagrindinės mokyklos gyvenantis liaudies menininkas , užsiimantis drožyba Stanislovas Šimonėlis. Gimė 1936 m. balandžio 17 d. Biliūnų kaime. Išsilavinimas pradinis, statybininkas. Gyvena tame pačiame kaime, kur ir gimė , savo rankomis pastatytame, ant Juostos upės kranto, name. Drožti pradėjo būdamas 35-rių. Daugiausia drožia mitologines būtybes (velnius), bei gyvūnus. Turi išdrožęs įvairių lazdų, pypkių. Namuose turi įsirengęs dirbtuvėlę. Pats pasidaro duris, langus, restauruoja sendaikčius. Darbams eksponuoti yra paaukojęs seno namo patalpas. Pas jį apsilankius jautiesi lyg kokiam muziejuje. Yra surengęs parodas Trakiškio bendruomenės namuose, Miežiškių seniūnijoje, Panevėžio rajono viešojoje bibliotekoje. S. Šimonėlis yra įtrauktas į informacinį Panevėžio rajono viešosios bibliotekos leidinį „Panevėžio rajono liaudies kūrėjai . Medžio meistrai“. Savo darbų neparduoda, nors yra turėjęs ne vieną pasiūlymą iš užsieniečių ir turtingų tautiečių.


Vitalis Kirsnys

V. Kirsnio kryžius Trakiškyje

V. Kirsnio drožiniai

Dar vienas garbaus amžiaus drožėjas, daug metų gyvenantis Trakiškyje- Vitalis Kirsnys. Jis gimė 1928m. rugsėjo 7 d. Surdegyje Anyksčių rajone. Specialybė statybininkas. Visą gyvenimą turėjo potraukį medžiui, medžio darbams. Kuria didelius darbus: stogastulpius, kryžius. Daug jo kryžių išsibarstę po įvairias vietoves: Kretingos, Kėdainių, Anykščių rajonuose. Taip pat ir aplinkiniuose kaimuose Tekoriškyje, Pavašakiuose ir pačiame Trakiškyje. Drožia įvairias figūrėles kaimo tematika-rūpintojėlius, verpimo ratelius. Daug kartų jo darbai eksponuoti Trakiškio bendruomenės namuose, bet kaip jis pats sako „nemėgstu reklamuotis“. Jo darbus žino beveik kiekvienas trakiškietis, nes daug kas turi jų savo namuose: kas staliuką, kas laiptus, kas šaukštą...


Šaltiniai:

Trakiškio bibliotekos kraštotyrinė medžiaga

Trakiškio bendruomenės namų metraštisIliustracijos:

1. Kontrimavičiūtė I. „Drožėjas darbus laisto krauju“.„ Sekundė“-2008.08.30

Nuotrauka A.Repšio (V. Varanavičius)

2. Kronienė B. „Šimtas velnių neturi kainos“.„Sekundė“-2008.04.05

Nuotrauka A. Repšio (S.Šimonėlis)

3. Nuotrauka iš bibliotekos archyvo (S.Šimonėlio darbai)

4. Nuotraukos P. Kleinausko (V. Kirsnys), (V. Kirsnio drožiniai), (V. Varanavičius prie savo darbų)

5. Nuotrauka E. Kiaušienės (V. Kirsnio kryžius)Parengė: V.Šaparnienė ir E.Kiaušienė