Virtiniai

Iš „Graži tu mano“.

Susijusios žemėlapio žymos:

Įvertink straipsnįĮvertinimas: 4,1 / 5 (23 balsai)
VIRTINIAI

Virtiniai – patiekalas iš miltų tešlos su mėsos, varškės, bulvių, uogų ar kitokiu įdaru. Iš tešlos padaromas plonas apvalus paplotėlis į kurio vidurį įdedama įdaro. Perlenkus paplotėlį pusiau, jo kraštai suspaudžiami ir gražiai užlankstomi. Verdami pasūdytame vandenyje. Patiekiami su sviestu , grietine arba spirgučiais

Turinys

Virtiniai - aukštaičių tradicinis valgis

Pats populiariausias valgis aukštaitijoje - virtiniai. Jie tinka ir kasdieniniam stalui ir svečiams pavaišinti. Jų populiarumą lėmė tai , kad Šiaurės Lietuvoje, esant derlingam dirvožemiui, gerai dera javai. Dėl to čia visad žmonės turėdavo pakankamai miltų. Taip pat žmonės vertino šio patiekalo privalumus – jie galėjo būti įvairiais įdarais, patogu būdavo juos nunešti laukuose dirbantiems. Skanūs virtiniai būdavo ir iš prastesnių miltų. Pagal virtinių kraštų užraitymo grožį būdavo vertinama šeimininkė. Virtiniai ypač mėgstamas vyrų patiekalas. Vyrai mėgsta lygintis, kuris suvalgo daugiau virtinių, manydami, kad daugiau suvalgę yra stipresni.

Nepamirštami virtiniai ir šiuo laikotarpiu. 2007 metais Pakruojo miesto šventės eisenoje virtinį pagarbiai nešė Pašvitinio krašto šeimininkės. Šioje šventėje vyko ir virtinių darymo varžybos.

Apie virtinių populiarumą ir šio valgio tradiciškumą galima spręsti ir iš lietuvių tautosakos.


KLECKELIS

(pasaka)

Darė bobutė virtinius, o vienas tešlos kleckelis ir nukrito po stalu. Padarė. Išvirė. Ir dejuoja, kad turi tiek daug darbų ir taip neturi laiko, o reikia nešti virtinius pietums seneliui, kuris laukuose aria. Išgirdo kleckelis pašoko iš po stalo ant suolo ir sako :

- Bobute, taigi aš nunešiu !

Bobutę net juokas suėmė:

- Kaipgi tu toks mažas nuneši?

- Nunešiu nunešiu. Tik duok ir nunešiu.

Bobutė sudėjo virtinius į dubenėlį - kitu užvožė, suvyniojo rankšluostin ir padavė:

- Imk ir nunešk.

Nunešė kleckelis ir šaukia:

- Seneli, seneli,eik valgyti.

Senelis dairėsi dairėsi kol pamatė kas jį čia šaukia. Valgo ir džiaugiasi, kad Kleckelis jam virtinių atnešė. O Kleckelis ir sako :

- Tu pailsėk , o aš paarsiu.

Nuėjo ir aria.

Tuo metu pro šalį važiavo ponas. Žiūri – vieni jaučiai žemę aria. Sustojo ir klausia.

- Sakyk ,seni, kaip tie jaučiai vieni aria?

Senelis sako , kad tai Kleckelis aria. Ponas prašo Kleckelį parduoti , bet senelis nesutinka .O Kleckelis šokinėja aplink ir prašo :

- Parduok . Parduok mane, bet tik labai brangiai.

Ką darys senelis, kad Kleckelis taip prašo. Ėmė ir pardavė. Ponas atidavė visus pinigus kiek su savimi turėjo. Įsidėjo kleckelį į kišenę ir nuvažiavo.

O mažas kleckelis, dedant jį kišenėn, išsprūdo pro pono pirštus ir nukrito į žolę. Nieks net nepastebėjo. Taip ir liko Kleckelis pas senelius gyventi. Visi kartu gyveno laimingi ir turtingi.


Kleckelis (tarmiškai)-mažas tešlos gabalėlis.

OI PJAUNA PJAUNA

(liaudies daina)

Oi pjauna pjauna

Lankoj šieną pjauna,

Oi pjauna pjauna

Lankoj šieną pjauna .


Oi pjauna pjauna

Lankoj šieną pjauna

Mano bernužėlis

Vežimėlį krauna.


Paleisk žirgelius,

Kad pasiganytų -

Ateik tu pas mane,

Kad nieks nematytų.


Aš tau išvirsiu

skanių virtinėlių

Iš pačių pagirnių

smulkiųjų miltelių.


Aš tau išvirsiu

skanių virtinėlių

Iš pačių pagirnių

smulkiųjų miltelių.


SEKMINIŲ DAINELĖ

Gaspadinė ant Sekminių

Prisivirė daug virtinių,

Mažų ir didelių.

Dideliems -dideli,

Mažesniems - maži.

Tik nepykit, vaikai,

Ir dainuokit linksmai...

Gaspadinė ant Sekminių, rita - ta - rita - ta,

Prisivirė daug virtinių, rita - ta - rita - ta.Posakiai apie virtinius:


Gražus kaip virtinis (kleckas).

Stiprus kaip virtinių privalgęs.

Virtiniai gali būti pusryčiams, pietums ir vakarienei - niekad neatsibos.

Per Šeštines kiekvienam reikia išvirti po šešis virtinius, per Sekmines - po septynis, per Devintines – po devynis, o per šventą Joną – visą milijoną.

Virtinių gaminimas

Aukštaitiški virtiniai

Ingridientai:

Tešlai:

1 kiaušinis,

1 (nepilna) stiklinė vandens,

2 stiklinės miltų, truputis druskos,

miltų kočiojimui.

Įdarui:

3 stiklinės bulvių košės,

3 šaukštai aguonų, druskos.

Gaminimas

Iš tešlai skirtų produktų paruošiame tešlą ir iškočiojame iš jos lakštą. Įdarui bulvių košę sumaišome su aguonomis ir druska. Ties tešlos lakšto kraštu dedame po šaukštelį įdaro, užlenkiame tešlos kraštą ir formuojame virtinius. Virtinius verdame pasūdytame vandenyje. Patiekiame su grietine arba spirgučiais.Kiti virtinių įdarai:

1.Virtos mėsos įdarui: 400g. virtos kiaulienos arba kitokios mėsos, 1 - 2 svogūnai, 25 g. riebalų, 1 – 2 šaukštai pyrago džiuvėsėlių, kalendros , pipirų, petražolių ar pipirnės lapelių, druskos. Mėsa smulkiai supjaustoma arba sumalama, svogūnai susmulkinami ir pakepinami riebaluose. Visi produktai gerai sumaišomi. Virtinukai su mėsa skanu valgyti su grietine, raugintais kopūstais.


2.Plaučių įdarui: 400g. Virtų kiaulės plaučių, 1-2 svogūnai, 25g. riebalų, maltų juodųjų ir kvepiančių pipirų , druskos. Plaučius išvirti ir sumalti, svogūną pakepinti. Įmaišyti prieskonius . Virtiniai su plaučių įdaru skaniausi valgant su spirgučiais.


3.Lašinukų įdarui: 300 g. lašinukų, svogūnas, kiaušinio trynys, du šaukštai maltų džiuvėsėlių, pipirų, druskos. Lašinukus supjaustyti smulkiais kubeliais, įdėti smulkiai supjaustytą svogūną, įmaišyti žalią kiaušinio trynį ir du šaukštus džiuvėsėlių. Įberti pipirų, jeigu trūksta druskos ir gerai išmaišyti.


4.Duonos įdarui: 300 g. lašinukų , trys riekės juodos duonos, svogūnas. Lašinukus supjaustyti ir paspirginti su svogūnais, duoną sutrupinti ir sudėti į spirgučius. Atvėsinti ir gauta mase įdaryti virtinius.


5.Bulvių įdarui: 300 g. lašinukų, trys bulvės, svogūnas, pipirai. Lašinukus supjaustyti ir pakepinti su svogūnais, bulves sutarkuoti ir nusunkti arba labai smulkiai supjaustyti. Bulvių tarkius sumaišyti su lašinukais , įdėti pipirų gerai išmaišyti ir įdaryti virtinius.


6.Varškės įdarui: ½ kg. varškės, 1-2 kiaušiniai, mėtų, druskos. Sausa varškė gerai ištrinama su kiaušiniais , pasūdoma, įberiama supjaustytų mėtų lapelių ir išmaišoma. Kai kurios šeimininkės į varškės įdarą įmaišo supjaustytų rūkytų lašinukų. Valgoma su sviestu , grietine.


7.Šviežių kopūstų įdarui: ½ kg. kopūstų, 2 kietai virti kiaušiniai, 1 svogūnas, 50-100 g. sviesto, kalendros, kmynų, druskos. Apvirti kopūstai smulkiai supjaustomi, svogūnai smulkiai supjaustomi ir pakepinami svieste, sudedami kapoti kiaušiniai, prieskoniai ir gerai išmaišoma.


8.Uogų įdarui: 400 g. mėlynių arba vyšnių be kauliukų, cukraus. Mėlynės arba kitokios uogos sumaišomos su cukrumi ir po šaukštelį dedama į virtinį.


9.Obuolių įdarui: 500 obuolių, cinamono, cukraus. Obuoliai nulupami, smulkiai supjaustomi ir patroškinami su cukrumi. Atvėsinti ir po šaukštelį dėti į virtinį.


Šeimininkių patarimai:


Kad tešla būtų lygi ir elastinga, pirmiausia į dubenį pilti visą kiekį vandens, įdėti druskos ir tik po to įmaišyti miltus.

Jeigu norite, kad virtiniai būtų minkštesni į tešlą nereikia dėti kiaušinio.

Kad virtiniai verdami nesprogtų ir neįšbėgtų įdaras tešlos maišymui naudoti šaltesnį vandenį.

Labai skanūs virtiniai iš miltų su sėlenėlėmis.

Kad virtiniai būtų skanūs svarbu įdarą , labai gerai išmaišyti ir maišant neskubėti.

Jeigu viename puode verdame virtinius su skirtingais įdarais, vienus užraityti kaip įprastai, o kitus padaryti su papais - užraityta kraštą dviem pirštais keliose vietose įlenkti.

Virtinius virti negiliame plačiame puode, kad virtiniai galėtų laisvai plaukioti.

Kam neišeina gražiai užlankstyti virtinių kraštelių, galima juos sulipintus apspaudyti šaukšteliu.

Gerai išvirę virtiniai, tik išgriebus iš vandens ir patapšnojus pirštu ar šaukšteliu, dusliai skamba.

Kad virtiniai būtų šilti vėluojantiems prie stalo , reikia juos sudėti į lėkštę , uždengti kita ir padėti po pagalve.

Virtiniai kitose šalyse

Lenkiški virtiniai (Knedle) – bulviniai virtiniai su virtiniai su vaisių įdaru


Ukrainietiški virtiniai - Virtiniai su grybais

Tešlai:

3 stiklinės grikinių arba kvietinių miltų, 2 kiaušiniai, 0,5 stiklinės vandens, druskos.

Įdarui:

0,5 kg grybų, 0,5 kg bulvių, 2 dideli svogūnai, pipirų, druskos, 2 šaukštai aliejaus.

Smulkiai supjaustytus grybus (pavyzdžiui, pievagrybius) ir svogūnus apkepinti aliejuje ir uždengus truputį patroškinti. Bulves išvirti ir sutrinti. Sumaišyti su grybais, pagardinti pipirais, druska.

Užminkyti tešlą, plonai iškočioti ir pjaustyti kvadratėliais arba skridinėliais. Į vidų dėti įdaro ir kruopščiai užspausti kraštelius. Dėti į verdantį pasūdytą vandenį ir virti apie 10 minučių, kol iškils į paviršių. Patiekti su grietine ar sviesto, grietinės ir žalumynų padažu.

Virtiniai Ukrainoje ypač populiarūs. 

Vengriški virtiniai su slyvomis (Szilvas Gomboc)

Straipsniui naudoti informaciniai šaltiniai:

Lietuvių valgiai . - Vilnius : Mokslas, 1983. - 299 p.

http://gyvenimas.delfi.lt

http://www.geri-receptai.lt

http://www.meniu.lt

http://www.skanuirsveika.lt

Pašvitinio krašto gyventojų pasakojimai.

                            Danutė Povilionienė